UP

Статті

Фільтр
  • Представлено комунікаційну стратегію Держпраці

    Представлено комунікаційну стратегію Держпраці

    Усе більше роботодавців і працівників потребують актуальної й надійної інформації про трудові відносини, безпеку і здоров’я на роботі в Україні.

    Фахівці Держпраці – надійне джерело інформації, і про це треба інформувати працівників і роботодавців.

    Щоби краще сприяти захисту трудових і соціальних прав працівників, а також безпечності та прозорості бізнесу - через консультування, інформування та контроль за додержання законодавства про працю - Держпраці, за підтримки досвідчених комунікаційних експертів та Проєкту МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», що фінансується ЄС, розробила комунікаційну стратегію на 2023–2026 роки.

    Це результат майже річної роботи. Розроблення стратегії йшло паралельно з навчальним курсом. Фахівці з комунікації Держпраці з різних регіонів України покроково вивчали алгоритм розроблення стратегії. Вони генерували ідеї й обговорювали креативні концепції, які лягли в основу стратегії. Такий підхід дав змогу врахувати особливості роботи «в полях», розробити реалістичний план комунікацій, а також підготувати команду Держпраці до його ефективного втілення.

    Відтепер у Держпраці є всі необхідні інструменти й знання, щоб злагоджено будувати імідж сучасної служби, що сприяє покращенню умов праці в Україні, а також оперативно і якісно інформувати про зміни в законодавстві про працю.


     

  • Уряд реалізує комплексну програму з покращення ситуації на ринку праці

    Уряд реалізує комплексну програму з покращення ситуації на ринку праці 

    Уряд реалізує низку програм для зменшення рівня безробіття в країні та активізації ситуації на ринку праці. Про це повідомила Перший віце-прем'єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко.

    “Через війну ми прогнозуємо близько 30% падіння економіки, і як наслідок - зростання рівня безробіття. За інформацією Служби зайнятості, з початку військових дій статус безробітного отримали 404 тисячі громадян. Нині 230 тисяч зареєстрованих безробітних, які отримують допомогу з безробіття. При цьому суттєво, більш ніж вдвічі, зменшилась кількість вакансій на ринку праці - на сьогодні їх лише 31 тисяча, тобто на одну вакансію претендує 8 безробітних. Тому Уряд запровадив комплекс заходів, спрямованих на підвищення рівня зайнятості”, - розповіла Юлія Свириденко.

    Зокрема, за програмою єРобота українці мають можливість отримати мікрогранти до 250 тис. грн на започаткування чи розширення бізнесу, гранти до кількох мільйонів - на розвиток переробних підприємств, закладки садів, теплиць. При цьому обов'язковою умовою надання грантів є створення підприємцями нових робочих місць.

    “Майбутнє за малим і середнім бізнесом. Ті підприємці, які навіть під час війни готові розпочинати чи розвивати власну справу, створювати нові робочі місця і наймати людей, отримають фінансову підтримку від держави у вигляді грантів”, - наголосила Юлія Свириденко.

    Серед інших програм стимулювання зайнятості вона назвала надання компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, якою скористались вже 9 тисяч підприємців, залучення безробітних до “Армії відновлення” через їх участь у суспільно корисних роботах.

    “Частина українців захищає нашу країну та наближає перемогу, інша - має працювати. Альтернативи у нас немає. Для тих, хто зараз залишився без роботи і хоче працювати, ми пропонуємо долучитись до суспільно корисних робіт і отримувати щонайменше мінімальну заробітну плату, яку гарантує держава. При цьому місцева влада за рахунок власних коштів може збільшити оплату за таку роботу”, - зазначила Перший віце-прем'єр-міністр.

    Центри зайнятості також пропонують різні програми перекваліфікації, що дають можливість людям отримати нову затребувану на ринку спеціальність. Зокрема, для людей старших 45 років, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб є можливість отримати ваучер на навчання для зміни спеціальності, вартість якого до 10 прожиткових мінімуми (на сьогодні - це 26 тис. грн).

    За інформаційними матеріалами Урядового порталу


     

  • Через сервіси Управління надано понад 14 тисяч консультацій

    Через сервіси Управління надано понад 14 тисяч консультацій

    Оперативність в отриманні необхідної консультаційної допомоги заявникам - основна мета діяльності консультаційних сервісів Держпраці.

    Так, працівники профільних відділів територіального органу Держпраці надали заявникам у нинішньому році 14 878 консультацій.

    Із них:  7 362 - з питань дотримання законодавства про працю; 5 603 - з питань безпеки та гігієни праці; 1 910 - з питань ринкового нагляду та надання адміністративних послуг.

    Консультаційну допомогу заявникам фахівці територіального органу Держпраці надавали у найзручніший для них спосіб, у тому числі, й через сервіс «інтерактивний інспектор».

    Наразі скористатися послугою можна за посиланням: http://cv.dsp.gov.ua/component/content/article/2-uncategorised/924-diie-servis-interaktyvnyi-inspektor1

    Детально про зміни у трудових відносинах під час воєнного стану на сайті Держпраці: https://cutt.ly/YZYhtKN та на інформаційному порталі: https://pratsia.in.ua


     

     

  • 30 жовтня Україна переходить на зимовий час

    30 жовтня Україна переходить  на зимовий час

    30 жовтня 2022 року о 4 (четвертій) годині за київським часом скасовується дія літнього часу з переведенням годинникової стрілки на 1 (одну) годину назад. 

    Перехід на зимовий і літній час відбувається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 13.05.1996 року «Про порядок обчислення часу на території України». Щорічно в останню неділю березня о 3 годині годинникова стрілка переводиться на 1 годину вперед, в останню неділю жовтня – о 4 годині на 1 годину назад.

    Час, чинний в Україні взимку, є природним для території нашої держави, і відповідає її географічному положенню.А в період з останньої неділі березня по останню неділю жовтня запроваджується літній час з метою ефективного використання світлої частини доби.

    Запровадження літнього часу є загальноприйнятою міжнародною практикою. В Європейському Союзі діє Директива 2000/84/ЕС Європейського Парламенту і Ради від 19.01.2001 про перехід на літній час, відповідно до якої в країнах – членах ЄС запроваджено на їх територіях порядок обчислення часу: перехід на літній час з кінця березня і на зимовий в кінці жовтня.

    За інформацією сайту Міністерства економіки


     

  • Очільники Держпраці, Профспілки працівників державних установ та ГО «Трудові ініціативи» обговорили механізми співпраці

    Очільники Держпраці, Профспілки працівників державних установ та ГО «Трудові ініціативи» обговорили механізми співпраці

    Під час робочої зустрічі Голова Держпраці Ігор Дегнера, Голова Профспілки Юрій Піжук та директор громадської організації Григорій Сандул домовились про посилення взаємодії для захисту трудових прав працівників в умовах воєнного стану, а також для більш ефективного державного нагляду й громадського контролю за додержанням роботодавцями вимог законодавства про працю та підвищення правової обізнаності працівників.

    Окремо обговорили можливі механізми проведення спільних заходів для вирішення проблемних питань, інформаційних кампаній щодо практики застосування норм чинного законодавства, зокрема для держслужбовців, а також обмін інформацією у випадках його порушення, повідамляється на інформаційних ресурсах Держпраці.

     


     

     

     

     

  • Чи може працівник, який уклав трудовий договір з нефіксованим робочим часом працювати на іншій роботі?

    Чи може працівник, який уклав трудовий договір з нефіксованим робочим часом працювати на іншій роботі?

    Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

    Відповідно до норм статті 21-1 КЗпП роботодавець не може забороняти або перешкоджати працівникові, що виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, виконувати роботу за іншими трудовими договорами.

    Таким чином, у трудовому договорі з нефіксованим робочим часом забороняється встановлювати умову щодо заборони працівникові виконувати роботу за іншими трудовими договорами.

    Детально про зміни у трудових відносинах під час воєнного стану на сайті Держпраці: https://cutt.ly/YZYhtKN та на інформаційному порталі: https://pratsia.in.ua


     

     

  • Фахівці Держпраці забезпечують консультативний супровід релокованих підприємств

    Фахівці Держпраці забезпечують консультативний супровід релокованих підприємств

    За державною  програмою релокації у більш безпечні регіони (станом на другу декаду жовтня) переміщено 761 підприємство, 80% з них вже відновили роботу на новому місці. Про це повідомили у Міністерстві економіки України.

    Серед релокованих підприємств, які відновили свою діяльність на новому місці, найбільшу частку складають: підприємства у сфері оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (40,24 %); переробної промисловості (31,71 %); інформації та телекомунікацій (6,34 %); професійної, наукової та технічної діяльності (5,85%); будівництва (4,15%).

    Найбільше підприємств релокувалося до Львівської (30%), Закарпатської (17%), Чернівецької (11%), Івано-Франківської (8%), Хмельницької (7%) та Тернопільської (7%) областей, повідомляється на сайті Міністерства економіки.

     Державна служба України з питань праці сприяє релокованому бізнесу й забезпечує підприємствам надання фахової консультаційної підтримки.

    Представникам релокованого бізнесу надається весь спектр інформаційно-консультативної допомоги, зокрема, щодо забезпечення норм трудового законодавства,  безпеки  та гігієни праці, надання адміністративних послуг, питань ринкового нагляду, тощо.

    Для цього представники релокованих підприємств можуть звернутися до територіального органу Держпраці  у зручний для них спосіб комунікації.

    Так, фахівці Управління можуть оперативно прибути на підприємство, в установу, організацію для надання методичної допомоги, якщо роботодавець повідомить про таку необхідність  телефоном: (0372) 55-37-24, або електронною поштою:  dsp@cv.dsp.gov.ua.

    Також заявник може скористатися сервісом  Держпраці «інтерактивний інспектор».

    Для цього необхідно заповнити  форму для оперативного  отримання роз’яснень   https://forms.gle/FuLCQKQQta22kXDP7,   або надіслати лист із запитанням  на електронну пошту Управління.

    Актуальну інформацію для релокованих підприємств можна переглянути на сайті Держпраці України -  https://dsp.gov.ua/

    на інформаційному порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua

    на сайті Управління Держпраці - http://cv.dsp.gov.ua/

    на офіційній сторінці Управління у ФБ - https://www.facebook.com/cv.dsp.gov.ua/

    у Телеграм-каналі Управління - https://t.me/cv_dsp .


     

     

     

  • За результатами інформаційних візитів інспекторів Держпраці роботодавці легалізували трудові відносини з понад 2 500 працівниками

    За результатами інформаційних візитів інспекторів Держпраці  роботодавці легалізували  трудові відносини з понад  2 500  працівниками   

    Фахівці Управління Держпраці продовжують втілювати заходи кампанії «Виходь на світло», націленої на легалізацію найманої праці та належне оформлення трудових відносин.

    Нагадаємо, кампанія реалізується за підтримки проекту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці», її заходи   спрямовуються на працівників і роботодавців, які у даний час продовжують працювати, але при цьому уникають належного оформлення трудових відносин та сплати відповідних податків.

    У рамках кампанії інспектори територіального органу Держпраці вже провели 2 517 інформаційних відвідувань  суб’єктів господарювання.

    За результатами інформаційних візитів роботодавці області легалізували працю 2 552  осіб.  

    Детально про зміни у трудових відносинах під час воєнного стану на сайті Держпраці: https://cutt.ly/YZYhtKN та на інформаційному порталі: https://pratsia.in.ua


     

  • Актуально! Гарантії у сфері зайнятості для осіб, звільнених з військової служби

    Актуально! Гарантії у сфері зайнятості для осіб, звільнених з військової служби

    Низку пільг та соціальних гарантій у сфері зайнятості для осіб, звільнених з військової служби, встановлено Кодексом законів про працю України, Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами.

    Особливий соціальний захист даних категорій громадян закріплено наступними гарантіями:

    Повернення на робоче місця, яке зберігалося на час служби.

    За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом: осіб офіцерського складу, під час мобілізації, на особливий період, за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову. Працівники мають право повернутися на це місце роботи з умовами праці, не гіршими, ніж до початку проходження служби.

    Сприяння у працевлаштуванні.

    Відповідно до Закону про зайнятість населення, до категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, належать: молодь, яка звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (упродовж шести місяців після закінчення або припинення служби) і яка вперше приймається на роботу; учасники бойових дій, зазначені у пп. 19-21 ч. 1 ст. 6 Закону України про статус ветеранів. Додаткові гарантії включають, у тому числі виплату компенсації роботодавцям за найм цих категорій громадян, що передбачено ст. 26 Закону про зайнятість населення.

    Надання першого робочого місця молоді після військової служби.

    Громадянам України віком від 15 до 28 років після звільнення із строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше 2-х років.

    Переважне право на збереження робочого місця в разі скорочення.

    При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників надається, зокрема, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону про захист військовослужбовців; працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - упродовж 2-х років з дня звільнення їх зі служби. Перераховані категорії працівників мають переважне право на поворотне прийняття на роботу. Зазначене право реалізується у випадку, якщо упродовж одного року після скорочення роботодавець проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

    Особливі умови обслуговування у службі зайнятості.

    Особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, беруться на облік у центрі зайнятості та мають право на першочергове отримання послуг центру зайнятості. Право на першочергове отримання послуг також мають особи, звільнені з військової служби, які були мобілізовані під час воєнного стану до Збройних Сил, а також особи, які брали участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони як добровольці Сил територіальної оборони Збройних Сил, члени добровольчих формувань територіальних громад.

    Особи, які набули статусу зареєстрованих безробітних, мають право на отримання допомоги по безробіттю за умови наявності необхідного страхового стажу. При цьому до періодів, що прирівнюються до страхового стажу, належить, зокрема:період строкової військової служби у Збройних Силах, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, СБУ та в органах і підрозділах цивільного захисту; період участі у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони у період воєнного стану як добровольці територіальної оборони, члени добровольчих формувань територіальних громад.

    За інформаційними матеріалами Державної служби зайнятості

    Детально про зміни у трудових відносинах під час воєнного стану на сайті Держпраці: https://cutt.ly/YZYhtKN та на інформаційному порталі: https://pratsia.in.ua


     

  • Триває IX Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці - 2022: євроінтеграція та інновації»

    Триває IX Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці - 2022: євроінтеграція та інновації»

    Упродовж двох днів триває IX Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці - 2022: євроінтеграція та інновації», організована журналом «Охорона праці», Європейським співтовариством з охорони праці (ESOSH) і групою компаній «Новатор».

    Участь у заході взяли представники Уряду,  Держпраці, Міжнародної організації праці, Федерації профспілок України, Федерації роботодавців, Фонду соціального страхування.

    Під час конференції   обговорено зміни у законодавстві з безпеки і здоров’я на роботі, зокрема:

    Дозволи/декларації та ліцензії у сфері охорони праці.

    Відповідальність роботодавця – реальна чи задекларована?

    Професійне страхування працівників.

    Ефективність соціального діалогу.

    Виробничий травматизм  та чи можливо впровадити єдину методологію його  збору та аналізу. Досвід країн ЄС.

    Розслідування нещасних випадків на виробництві, що спричинені збройною агресією.

    Практична частина конференції передбачає проведення тренінгів на теми:

    Психосоціальні ризики. Ментальне здоров’я працівників.

    Нові ризики в період воєнного стану.

    Визначення рівня культури безпеки. Клімат безпеки, як інструмент підвищення культури безпеки.

    Цифровізація охорони праці.

    Економічні вигоди від упровадження ризик-орієнтованих систем управління охороною праці на підприємствах.

    У ході заходу обговорено низку інших актуальних тем.


     

     

  • При користуванні газом у побуті необхідно дотримуватися правил безпечної експлуатації газових приладів

    При користуванні газом у побуті необхідно дотримуватися правил безпечної експлуатації газових приладів

    З початком опалювального сезону Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до мешканців Буковини й застерігає про неухильне дотриманнями правил експлуатації  газових приладів.

    При користуванні опалювальними газовими приладами слід дотримуватися основних вимог, а саме:

    забезпечувати надійну вентиляцію приміщень: відчиняти кватирки вікон, не закривати отвори та решітки  вентиляційних каналів, забезпечити постійне провітрювання приміщень;

    перевірити наявність тяги; при відсутності чи слабій тязі не користуватися  газовими  приладами, адже це може бути смертельно небезпечно; подальше  користування газом  можливе тільки  після перевірки  і очистки  димоходів та вентиляційних  каналів  відповідними службами;

    не дозволяється встановлювати  в приміщенні, де є  газові прилади  з відведенням продуктів згоряння   в димові канали, примусову витяжну вентиляцію;

    не користуватися газовими приладами при несправній автоматиці безпеки;

    не залишати без нагляду прилади у робочому стані:

    не використовувати для сну  та відпочинку приміщення, де встановлено  газові прилади;

    не використовувати газові плити для обігріву приміщення;

    перекривати крани після користування газовими приладами.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює!

    Аналіз проведених технічних розслідувань аварій та нещасних випадків при використанні газу у побуті засвідчує:

    основними  причинами настання таких подій є втручання споживачами у систему газопостачання  шляхом самовільного встановлення опалювальних приладів;

    втручання у систему  вентиляції та систему відведення продуктів згорання у житлових приміщеннях;

    порушення вимог безпеки під час користування побутовими газовими приладами;

    несправність автоматики безпеки побутових газових приладів.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує!

    У разі виникнення  загрозливих ситуацій для споживачів при використанні газу у побуті, слід негайно повідомити про це аварійну службу, зателефонувавши за номером 104. 


     

     

  • Держпраці та ДІАМ домовилися про співпрацю

    Держпраці та ДІАМ домовилися про співпрацю

    Голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера та Голова Державної інспекції архітектури та містобудування України Семен Кривонос підписали Меморандум про співпрацю.

    Метою угоди є консолідація зусиль обох відомств з питань детінізації зайнятості населення та забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного ринкового нагляду.

    Сторони домовилися про розроблення та застосування спільних механізмів для моніторингу дотримання трудових прав громадян та безпеки праці, а також про обмін інформацією щодо забезпечення відповідності нехарчової продукції, встановленим вимогам, та відсутності загроз суспільним інтересам, у межах сфери відповідальності служб.

    Очільник Держпраці  підкреслив важливість угоди, адже така взаємодія сприятиме підвищенню ефективності роботи в зазначених напрямах обох відомств повідомляє сайт Служби.


     

  • Про небезпеки торгівлі людьми та примусової праці у регіоні поінформовано майже 536 тисяч осіб

    Про небезпеки торгівлі людьми та примусової праці у регіоні поінформовано майже 536 тисяч осіб

    У рамках заходів інформаційної кампанії Держпраці, спрямованої на протидію торгівлі людьми та трудової експлуатації, фахівці Управління проінформували про ризики та небезпеки майже 536 тисяч осіб. Значна частина поінформованих  - внутрішньо переміщені особи.

    При спілкуванні з респондентами, фахівці територіального органу Служби зазначають на небезпеках торгівлі людьми, методах трудової експлуатації, примусової праці та надають дієві поради, як уберегтися від таких пасток.

    Посадовці Управління розповсюдили на зустрічах понад 16 тисяч  інформаційних буклетів та брошур  з необхідними контактами державних установ та недержавних організацій, куди можна звернутися по допомогу у разі потрапляння у складну життєву ситуацію.

    Детально, як уникнути ризиків та не потрапити у пастку - на інформаційному порталі Держпраці  - https://pratsia.in.ua


     

  • Виробничий травматизм в області за 9 місяців 2022 року

    Виробничий травматизм в області за 9 місяців 2022 року

    Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: у вересні 2022 року  на підприємствах регіону зафіксовано 5 нещасних  випадків виробничого травматизму, один із яких – зі смертельним наслідком. Випадок мав місце на підприємстві газової промисловості. 

    Нещасні випадки загального виробничого травматизму трапилися на підприємствах пошти та зв’язку, текстильної промисловості, у соціально-культурній сфері, на транспортному підприємстві.

    З початку року  на підприємствах, в установах, організаціях Буковини зафіксовано 28 нещасних  випадків, чотири  з яких - зі смертельними наслідками.

    Нещасні випадки зі смертельними наслідками мали місце  на підприємствах пошти та зв’язку,   нафтохімічної та газової промисловості, соціально-культурної сфери.

    Випадки загального виробничого травматизму задокументовано у соціально-культурній сфері, харчовій промисловості, на автомобільному транспорті, у галузях легкої та  газової  промисловості, енергетиці, на підприємстві лісового господарства,  у машинобудуванні та торгівлі.        

    Актуальна інформація, як працювати безпечно,  -  на порталі Держпраці:  https://pratsia.in.ua


     

  • Затверджено Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця-фізичної особи

    Затверджено Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця-фізичної особи

    Уряд затвердив Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця-фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні 14 жовтня 2022 року. Про це повідомляється на сайті Міністерства економіки України.

    Новим порядком визначається детальна процедура та алгоритм дій працівника, який бажає припинити трудовий договір за таких обставин. Також встановлюються обов’язки та повноваження центрів зайнятості у разі подання працівником заяви про припинення трудового договору, а також регламентуються особливості взаємодії з центром зайнятості, Пенсійним фондом та Державною податковою службою.

    Щоб розірвати трудовий договір, працівник має подати в найближчий центр зайнятості такі документи:

    заяву про припинення трудового договору з викладенням інформації про смерть роботодавця;

    копії документів, що підтверджують смерть роботодавця або відповідне рішення суду (за наявності);

    копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової карти платника податків або паспорта громадянина України;

    інформацію про роботодавця;

    копію примірника трудового договору або наказу (розпорядження) про прийняття на роботу;

    копію трудової книжки (за наявності).

    Після цього центр зайнятості повідомляє про припинення дії трудового договору Пенсійному фонду України (ПФУ) та Державній податковій службі. Датою припинення трудового договору вважається день подання заяви.

    Упродовж трьох робочих днів ПФУ має внести цю інформацію до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А центр зайнятості на прохання працівника може додати запис до трудової книжки про припинення трудового договору.

    Тривалий час законодавство про працю містило колізію щодо можливості та порядку припинення дії трудового договору у випадку смерті роботодавця-фізичної особи або набрання законної сили рішення суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою. Єдиними способом юридичного оформлення припинення таких відносин було звернення до суду із заявою про встановлення юридичного факту припинення трудових відносин із роботодавцем. Проте 19.07.2022 набув чинності Закон № 2352-IX, де статтю 36 КЗпП доповнено пунктом 81, згідно з яким було передбачено таку підставу.

    Актуальна інформація про зміни у трудовому законодавстві на інформаційному порталі – https://pratsia.in.ua/


     

  • З Днем захисників та захисниць України!

    З Днем захисників та захисниць України!

    Шановні українці, вітаємо вас з Днем захисників та захисниць України!

    Цьогоріч, через повномасштабне вторгнення росії, цей день для кожного з нас набув особливого значення та є гарною нагодою від щирого серця і з великою шаною подякувати усім, хто боронить рідну землю від загарбників та наближає Перемогу.

    Низький уклін за вашу самовідданість, мужність, відвагу, силу духу та професіоналізм.

    Сьогодні ви уособлюєте героїзм багатьох поколінь українських воїнів, які упродовж століть боронили ідеали свободи та відстоювали нашу державність.

    Багато працівників Держпраці захищають Батьківщину в лавах ЗСУ, ми пишаємося вами!

    Бажаємо захисникам та їхнім рідним міцного здоров’я, наснаги, добробуту та мирного неба.

    Дякуємо усім, хто створює робочі місця, працює офіційно, сплачує податки та підтримує наших захисників на економічному фронті!

    Слава Україні!

    Героям слава!


     

  • Як оформляється розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця в умовах спрощеного режиму регулювання трудових відносин?

    Як оформляється розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця в умовах спрощеного режиму регулювання трудових відносин?

    Трудовий договір розривається за ініціативою роботодавця шляхом підписання додаткової угоди про розірвання трудового договору або в односторонньому порядку шляхом надсилання працівнику у спосіб, визначений трудовим договором, або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення офіційного повідомлення про розірвання трудового договору.

    У разі надсилання працівнику повідомлення про розірвання трудового договору засобами поштового зв’язку трудовий договір вважається розірваним з наступного робочого дня після дати вручення працівнику офіційного повідомлення роботодавця про розірвання трудового договору або через сім календарних днів з дня надходження поштового відправлення роботодавця у поштове відділення за адресою працівника (стаття 49-8 Кодексу законів про працю України).

    Відповідно до статті 47 Кодексу законів про працю України роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні та провести з ним розрахунок, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.


     

  • Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки - консультує Держпраці

    Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки - консультує Держпраці

    В умовах спрощеного режиму щорічні оплачувані відпустки та відпустки без збереження заробітної плати надаються працівникам відповідно до порядку та умов, визначених статтями 79, 84, 115 Кодексу законів про працю України, з урахуванням таких особливостей:

    на прохання працівника щорічна відпустка може бути поділена на частини будь-якої тривалості або надана повної тривалості з урахуванням встановлених цим Кодексом норм тривалості щорічних відпусток;

    за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін на термін більший ніж 15 календарних днів на рік, якщо така умова передбачена трудовим договором;

    заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором.

    Всі інші види відпусток, передбачених законодавством (зокрема, навчальні, творчі, для участі у змаганнях, для догляду за дитиною, при народженні дитини, «чорнобильські», учасникам бойових дій, працівникам, які мають дітей тощо), надаються відповідно до законодавства.

    Більше інформації на сайті Держпраці – https://dsp.gov.ua/faq/ та на інформаційному порталі – https://pratsia.in.ua/



     

  • Для безпечної організації та виконання найпоширеніших видів робіт Держпраці рекомендує застосовувати Чек-листи

    Для безпечної організації та виконання найпоширеніших видів робіт Держпраці рекомендує застосовувати Чек-листи

    Держпраці рекомендує застосовувати Чек-лист, як додатковий корисний інструмент для безпечної організації та виконання найпоширеніших видів робіт.

    Застосування Чек-листів дозволяє контролювати виконання усіх передбачених заходів безпеки та мінімізувати вплив професійних ризиків на працівників під час виконання робіт.

    Також Чек-лист допомагає:

    оцінити обсяг виконаної роботи та побачити що саме ще залишилося зробити;

    заощадити та упорядкувати робочий час;

    мінімізувати можливість помилкових рішень;

    підвищити професійну компетентність.

    Ознайомитися з Чек-листами можна на інформаційному порталі Держпраці за посиланням: https://pratsia.in.ua   у рубриці – «Рекомендації. Як працювати безпечно».


     

  • Новий Закон «Про колективні угоди та договори» посилить захист роботодавців та працівників

    Новий Закон «Про колективні угоди та договори» посилить захист роботодавців та працівників

    З ухваленням та набуттям чинності урядового законопроєкту «Про колективні угоди та договори» наймані працівники та роботодавці отримають більш сучасні та дієві інструменти для ведення соціального діалогу, захист сторін колективних угод буде посилено.

    Проєкт Закону України «Про колективні угоди та договори», який покликаний оновити чинний, але застарілий закон «Про колективні договори і угоди», Верховна Рада проголосувала за основу у першому читанні.

    Урядовий проєкт передбачає розширення суб’єктного складу сторін колективних переговорів, що дозволить залучити до соціального діалогу і новостворені профспілки. Зокрема, на галузевому рівні: в колективних переговорах зможуть брати участь нерепрезентативні представники, які укладають галузеві угоди обмеженої дії.

    У свою чергу,  на рівні підприємства, установи чи організації право на укладення колективного договору матимуть всі без винятку працівники і роботодавці, зокрема фізичні особи.

    Закон також визначає порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у випадках, коли він зобов’язаний враховувати положення угод різного рівня (територіального, галузевого, локального тощо). Та встановлює взаємозв’язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня.

    Крім того, законопроєкт передбачає можливість призупинення й зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів - за згодою сторін та у разі настання форс-мажорних обставин (перелік яких зазначено в договорі). Також законопроєкт передбачає приєднання до сторін угод і договорів нових суб'єктів.

    Проєкт Закону України «Про колективні угоди та договори» узгоджується з положеннями Європейської соціальної хартії, а також директив 23 та 533 ЄС. У процесі розробки проєкт закону був максимально узгоджений сторонами соціального діалогу (профспілками і роботодавцями) та експертами Міжнародної організації праці. 

    За повідомленням Міністерства економіки України


     

Інформкампанія

Конкурс дитячого малюнку