UP

Статті

Фільтр
  • На базі найбільшої медичної установи Чернівців проведено практичний тренінг щодо безпечного використання кисневого обладнання

    На базі найбільшої медичної установи Чернівців  проведено практичний тренінг щодо безпечного використання  кисневого обладнання

    Практичний тренінг на базі Чернівецького КНП "Центральна міська клінічна лікарня"  щодо безпечної експлуатації систем киснепостачання та обладнання що працює під тиском, провели фахівці відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці.

    Захід проведено  за участю керівництва відомства та представників соціальних партнерів - Чернівецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області.

    Як зазначив головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук, проведенню тренінгу  передувала інформаційна кампанія,  проведена в закладах охорони здоров’я регіону відповідно до доручення керівництва Держпраці України та з метою запобігання настання нещасних випадків  під час експлуатації потенційно небезпечних об’єктів та об’єктів підвищеної небезпеки -  кисневого обладнання та посудин, що працюють під тиском.  

    Під час практичної частини тренінгу фахівці Управління Держпраці спільно з працівниками медичного закладу, котрі забезпечують роботу та обслуговування систем киснепостачання, експлуатацію медичного і технологічного обладнання, де використовуються медичні гази, розглянули питання належного функціонування  устаткування,   організації  контролю за технічним  станом обладнання, контролю герметичності вузлів з'єднувальних деталей систем постачання кисню і таке інше.

    У процесі тренінгу проведено показову перевірку фіксування деталей (вентилів) на балонах при використанні  медичного кисню; дотримання умов зберігання та експлуатації кисневих балонів; здійснено візуальний огляд  киснепроводів;  промоніторили   якість ведення відповідної документації та інструкцій з охорони праці обслуговуючого персоналу, тощо. 

    Водночас фахівці Держпраці проекзаменували персонал щодо того, якими мали би бути дії  працівників у разі настання нестандартних та аварійних ситуацій, які цілком можливо мають шанс виникнути  у процесі щоденної  експлуатації систем киснепостачання та обладнання що працює під тиском.

    За результатами виконання практичних завдань, відповідальним особам медичної установи представники територіального органу Держпраці надали низку практичних рекомендацій.


     

     

     

     

  • Подання декларації про провадження господарської діяльності реалізовано на Порталі Дія

    Подання декларації про провадження господарської діяльності реалізовано на Порталі Дія

    ​Відповідно до прийнятої Урядом постанови від 18 березня 2022 року № 314 року, на період воєнного стану запроваджено спрощений порядок набуття права на виконання робіт та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, шляхом подання декларації про провадження господарської діяльності (далі – декларація).

    ​Подання декларації дозволяє виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізм та устатковання підвищеної небезпеки без отримання дозвільних документів.

    Декларація подається за вибором суб’єкта господарювання незалежно від задекларованого (зареєстрованого) місцезнаходження (місця проживання), місця провадження господарської діяльності або місцезнаходження відповідного об’єкта:

    ​- в електронній формі – через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, зокрема засобами мобільного додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі – Портал Дія) (у разі подання декларації фізичною особою-підприємцем);

    – ​у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг з подальшою передачею органам ліцензування, дозвільним органам та суб’єктам надання публічних (електронних публічних) послуг засобами Порталу Дія.

    ​Наразі Міністерством цифрової трансформації України введено в експлуатацію систему подання декларацій через Портал Дія, що значно спрощує процес оформлення та подання декларацій, який займе всього декілька хвилин та є абсолютно безкоштовним.

    ​Таким чином, реалізація можливості подання декларації на Порталі Дія, є черговим кроком, що робить процес отримання дозвільних документів простим і зрозумілим та сприяє забезпеченню належного функціонування підприємств в умовах воєнного стану.

    ​Нагадуємо, що декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці в електронному вигляді можна подати на Порталі електронних сервісів Мінекономіки.


     

  • Стартувала нова інформаційна кампанія Держпраці «Україна працює»

    Стартувала нова інформаційна кампанія Держпраці «Україна працює»

    Економіка України має працювати – для підтримки армії та наближення нашої перемоги.

    Щоб розширити консультаційну підтримку працівників та роботодавців у важкий період воєнних дій, Держпраці України запускає нову інформаційну кампанію "Україна працює!".

    Як перезапустити бізнес на новому місці?

    Які особливості трудових відносин під час воєнного стану?

    Які права та гарантії мають мобілізовані працівники?

    Кожного тижня ми розповідатимемо, де шукати відповіді на ці та інші найактуальніші запитання.

    Кампанію підтримує Проєкт МОП "На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні", що фінансується ЄС.

    Більше актуальної інформації на порталі Держпраці за посиланням: https://pratsia.in.ua/faq.php


  • На особливостях трудових відносин в умовах воєнного стану акцентовано на онлайн- навчанні для представників об’єднаних територіальних громад

    На особливостях трудових відносин в умовах воєнного стану акцентовано на онлайн- навчанні  для представників територіальних громад

    Понад 70 учасників долучилися до онлайн-навчання  на тему: "Військовий облік та бронювання військовозобов'язаних в установах, організаціях, на підприємствах. Особливості трудових відносин в умовах воєнного стану», що відбулося сьогодні за участю представників 52 громад Буковини.

    Долучилися до роботи форуму фахівці Управління Держпраці. Спільно із представниками Чернівецького регіонального навчально – консультативного центру кадрів АПК та Чернівецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки залучили до роботи фахівців відповідного профілю органів місцевого самоврядування краю.

    Учасниками від Управління Держпраці були заступниця начальника Галина Кушнір та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч.

    Посадовці територіального органу Держпраці наголосили на основних змінах,закріплених Законом України « Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» , а саме на тому, що змінилося у взаємовідносинах між роботодавцями та найманим персоналом від початку оголошення  воєнного стану.

    Так, акцентовано на порядку укладання трудових договорів та на відповідальність за порушення їх умов; на підставах  для звільнення; змінs істотних умов праці, нарахування та виплати заробітної плати;  режиму роботи на підприємствах, можливості  дистанційного виконання роботи , надання відпусток і таке інше.

    Фахівці Управління відповіли на численні запитання учасників форуму та закликали активніше використовувати інформаційні ресурси Держпраці та Управління, де розміщено актуальну інформацію з питань законодавства про працю.  

    Окремо наголошено на можливості отримання консультаційної допомоги через сервіс Держпраці «інтерактивний інспектор».


     

  • Управління продовжує організовувати інформаційні заходи для внутрішньо переміщених осіб

    Управління продовжує організовувати інформаційні заходи для внутрішньо переміщених осіб

    Інформаційні заходи, як не потрапити у пастку примусової праці,  фахівці Управління й далі організовують у всіх районах області - Чернівецькому, Вижницькому та Дністровському.  

    Зустрічі відбуваються з метою попередження ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та трудовою експлуатацією.

    Спілкувалася з внутрішньо переміщеними особами, які через збройну агресію росії залишили власні домівки й перемістилися у відносно  безпечний регіон, фахівці Управління Держпраці здійснюють у місцях їхнього компактного перебування, а також безпосередньо при перетині контрольно-пропускних пунктів.

    Днями таке спілкування з внутрішньо переміщеними особами провела інспектор праці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Алла Попович.

    Загалом інформаційною кампанією Держпраці, націленою на запобігання ризикам потрапляння у трудове рабство, у Чернівецькій області вдалося охопити 7 631 переміщену особу.


  • Роз’яснює Держпраці: як повинен діяти роботодавець, якщо внаслідок бойових дій працівник загинув, або зазнав поранення

    Роз’яснює Держпраці: як повинен діяти роботодавець, якщо внаслідок бойових дій працівник загинув, або зазнав поранення

    Нещасні випадки, які трапляються з працівниками під час виконання ними трудових (посадових) обов’язків у результаті ведення бойових дій, незалежно від наявності при цьому впливу небезпечних, шкідливих або інших виробничих факторів, підлягають розслідуванню відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 17.04.2019 року за  № 337, та у подальшому, забезпеченню державою гарантій реалізації застрахованими особами своїх конституційних прав на соціальний захист.

    Слід також зазначити, що Державною службою України з питань праці розроблено та надіслано на погодження до Міністерства економіки України проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання розслідування нещасних випадків в умовах воєнного (надзвичайного) стану». Про це зазначається на сайті відомства.

    Проєктом акта передбачено удосконалення процедури проведення розслідування нещасних випадків на виробництві, що сталися з працівниками під час виконання трудових обов’язків внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема, бомбардувань, ракетних та артилерійських обстрілів, мінувань територій та приміщень, здійснення масових терористичних актів, що супроводжується загибеллю людей чи руйнувань особливо важливих об’єктів життєзабезпечення тощо.

    У зв’язку з цим, чинний Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337, доповнено новим розділом «Процедура розслідування нещасних випадків в умовах дії режиму воєнного (надзвичайного) стану».

    Також удосконалено структуру акта за формою Н-1, зменшено кількісний склад комісії із спеціального розслідування нещасних випадків та її обов’язки, а також спрощено процес оформлення документів за результатами її роботи.

    Крім того, запроваджено можливість дистанційного засідання комісії з розслідування нещасного випадку з використанням засобів конференц-зв’язку, а також підписання протоколів та актів членами комісії і затвердження їх керівником органу, що утворив спеціальну комісію, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису.

    Більше актуальної інформації на порталі Держпраці за посиланням:

    https://pratsia.in.ua/faq.php


     

  • Держпраці розширює напрями консультаційної підтримки роботодавців

    Держпраці розширює напрями консультаційної підтримки роботодавців

    Поряд з активною реалізацією проєкту надання консультаційної допомоги релокованим підприємствам та суб’єктам господарювання, що продовжують діяльність в умовах війни, Держпраці не припиняє роботу щодо впровадження додаткових заходів, спрямованих на підтримку бізнесу та економіки країни.

    Зокрема, Держпраці розпочинає окремий напрям проєкту - надання консультаційної допомоги суб’єктам господарювання, які обмежили виконання окремих робіт або експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, у зв’язку з порушеннями вимог законодавства з питань охорони праці, в тому числі, через відсутність дозволів та декларацій відповідності.

    Держпраці консультуватиме роботодавців щодо нововведень законодавства, якими на період воєнного стану запроваджено спрощений процес набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки і на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, зокрема на підставі подання декларацій про провадження господарської діяльності відповідно до постанови КМУ від 18.03.2022 № 314.

    Реалізація цього проекту не лише дозволить діяти на випередження та не допустити призупинки діяльності підприємств та організацій в умовах війни, а й сприятиме їх безперебійній роботі.

    Ефективність таких заходів Держпраці вже підтверджено пілотуванням проєкту у Вінницькій області. Так, завдяки інформаційному супроводу суб’єктів господарювання посадовцями Держпраці, було відновлено роботу (виконання окремих робіт або експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки) на 17 підприємствах Вінниччини, де працює майже 2 тисячі працівників.

    Така інформаційна підтримка Держпраці є вагомим внеском для відновлення та належного функціонування економічно активних підприємств, які створюють робочі місця та сплачують податки, що, у свою чергу, є запорукою розвитку економіки держави в умовах воєнного стану.


     

  • 100 тисяч осіб скористалися сервісом онлайн консультування

    100 тисяч осіб скористалися сервісом онлайн консультування

    З початку повномасштабної війни російської федерації проти України Держпраці спрямувала всі зусилля на забезпечення працівників і роботодавців практичними порадами з питань застосування законодавства про працю під час дії воєнного стану.

    Ще під час карантину Держпраці запровадила функцію «інтерактивний інспектор», що дозволяє всім бажаючим у найкоротші строки зручним способом отримати відповіді на запитання, що належать до повноважень Держпраці. З початку роботи сервісу ним скористалися майже 300 тисяч осіб.

    Під час дії воєнного стану більше 100 тисяч осіб проконсультувалися онлайн.

    Найбільша кількість запитань стосувалася додержання законодавства про працю – 63 127, охорони праці – 32 785, надання адміністративних послуг – 4 751.

    Контакти для отримання консультації можна знайти на інформаційному порталі pratsia.in.ua у розділі «Консультування онлайн», а також на сайтах  Держпраці та її територіальних органів.

    Відповіді надаються у спосіб, який обирає запитувач: електронною поштою, через месенджер, телефоном, на сторінці у Фейсбук тощо.

    Строк розгляду таких звернень - до двох годин, у разі непередбачуваних обставин або у разі надходження запиту у неробочий час - не більше доби.

    Також відповіді на найбільш запитувані питання розміщуються у рубриці «Трудові відносини у воєнний час – питання/відповіді» на інформаційному порталі pratsia.in.ua та у рубриці «Рекомендації для роботодавців та працівників на період воєнного стану» на сайті Держпраці.

    Під час війни дуже важливо не допускати порушень законодавства, щоб потім не витрачати час та зусилля на їх усунення, а спрямувати їх на відновлення і посилення економіки України.

    Джерело: сайт Держпраці України


     

  • Розпочато цикл тематичних тренінгів з питань безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки на підприємствах області

    Розпочато цикл тематичних тренінгів з питань безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки на підприємствах області

    Один із перших таких тренінгів щодо безпечного виконання зварювальних робіт відбувся на базі комунального підприємства «Містосервіс» у Чернівцях.

    Підприємство чисельністю майже 150 працівників створене місцевою громадою рік тому. До його складу увійшли об’єднання  шести  ЖРЕПів та відділ усунення  аварійних ситуацій «АДС-080».

    Сьогодні «Містосервіс» є чи не одним із найбільших надавачів послуг населення в обласному центрі.  Працівники  підприємства забезпечують городянам надання найрізноманітніших послуг від облагородження території до безперебійного надання  житлово-комунальних  - водопостачання та водовідведення, сантехнічних, малярних та штукатурних робіт, обрізування дерев, догляд за зеленими насадженнями і таке інше.

    За словами головного інженера підприємства Олександра Краснова, працівникам «Містосервісу» доводиться працювати, що називається 24/7, адже до всього колектив наразі є відповідальним за    впорядкування на території мікрорайонів, які обслуговують, бомбосховищ та захисних споруд.

    «Підприємством організовано 4 виробничі бригади, які забезпечують надання населенню відповідних  послуг. Водночас маємо бригаду, яка виконує необхідні зварювальні роботи. Оскільки такі роботи є роботами підвищеної небезпеки, то були зацікавлені у тому, аби тренінг, організований Управлінням Держпраці, відбувся й на нашому підприємстві», - на цьому на зустрічі наголосила інженер з охорони праці «Містосервісу» Ольга Дімед.

    Так, участь у тренінгу від територіального органу Держпраці взяли перший заступник начальника Управління Іван Гордей, заступник начальника відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Сергій Ткачук, головні державні інспектори відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Сергій Андрієць та Іван Бербенюк.

    Організовуючи тренінг, Управління Держпраці запросило долучитися  й соціальних партнерів.  Активну участь  у заході взяли: начальник відділу профілактики страхових випадків Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області Михайло Розман, голова Чернівецької обласної профспілки працівників житлово-комунального сектору Микола Попадюк, правовий  і технічний інспектор Чернівецької  обласної ради профспілок Олег Стецевич.  

    У своєму вступному слові перший заступник начальника Управління Держпраці Іван Гордей наголосив на консультативних функціях Держпраці в умовах воєнного стану та про роботу, проведену Управлінням щодо підвищення рівня безпеки та здоровя працівників на підприємствах регіону.

    Інші фахівці Держпраці забезпечили практичну частину тренінгу.  

    Зокрема, Сергій Ткачук детально розповів, як працівникам убезпечити себе при виконанні робіт підвищеної небезпеки у умовах закритого простору.

    Водночас фахівець продемонстрував обладнання, яке допоможе визначити наявність загазованості середовища - лампу ЛБВК (індикатору газу) та розповів про принцип дії устаткування.

    Головні державні інспектори Сергій Андрієць та Іван Бербенюк зазначили на умовах безпечної експлуатації  зварювального обладнання.

    Посадовці,  зокрема, надали практичні поради щодо використання ацетиленових генераторів, які є в наявності  на підприємстві.

    Зосередили особливу увагу на  необхідних заходах, які допоможуть убезпечити використання даного обладнання та гарантуватимуть його надійне використання.

    У ході заходу під час проведення практичних занять свої професійні навики при зварювальних роботах  продемонстрували зварювальники Віктор Кауля, Іван Катанюк та Микола Мельничук.        


     

  • У місцевих ОТГ інспектори праці інформують переміщених осіб, як не потрапити у пастку примусової праці

    У місцевих ОТГ інспектори праці інформують переміщених осіб, як не потрапити у пастку  примусової праці

    Одна із таких зустрічей відбулася у Конятинській громаді, що на Путильщині.  

    Спілкувалася з внутрішньо переміщеними особами, які через збройну агресію росії вимушені залишити власні домівки й переміститися у безпечний регіон, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці Параска Митрофан.

    Інформаційні заходи також відбувалися за участю фахівців Путильської районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

    Зустрічі організовувалися з метою попередження ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та захисту трудових прав працюючих осіб.

    Загалом  фахівці поспілкувалася з понад 20 особами, котрі проживають на території даної громади.

    У ході зустрічей переміщеним громадянам роздано інформаційні буклети та інші матеріали.

    Інспектор праці також відповіла на низку запитань учасників заходів.

    Загалом майже 6 000 громадян вдалося охопити інформаційною кампанією Держпраці, націленою на запобігання ризикам потрапляння у трудове рабство.

    Інформаційна кампанія відбувається на виконання доручення керівництва  Держпраці України.


     

     

  • Держпраці надіслала на погодження до Мінекономіки проєкт постанови КМУ «Деякі питання розслідування нещасних випадків в умовах воєнного (надзвичайного) стану»

    Держпраці надіслала на погодження до Мінекономіки проєкт постанови КМУ «Деякі питання розслідування нещасних випадків в умовах воєнного (надзвичайного) стану»

    Державною службою України з питань праці розроблено та надіслано на погодження до Міністерства економіки України проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання розслідування нещасних випадків в умовах воєнного (надзвичайного) стану».

    Проєктом акта передбачено удосконалення процедури проведення розслідування нещасних випадків на виробництві, що сталися з працівниками під час виконання трудових обов’язків внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема, бомбардувань, ракетних та артилерійських обстрілів, мінувань територій та приміщень, здійснення масових терористичних актів, що супроводжується загибеллю людей чи руйнувань особливо важливих об’єктів життєзабезпечення тощо.

    У зв’язку з цим, чинний Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337, доповнено новим розділом «Процедура розслідування нещасних випадків в умовах дії режиму воєнного (надзвичайного) стану».

    Також удосконалено структуру акта за формою Н-1, зменшено кількісний склад комісії із спеціального розслідування нещасних випадків та її обов’язки, а також спрощено процес оформлення документів за результатами її роботи.

    Крім того, запроваджено можливість дистанційного засідання комісії з розслідування нещасного випадку з використанням засобів конференц-зв’язку, а також підписання протоколів та актів членами комісії і затвердження їх керівником органу, що утворив спеціальну комісію, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису.

    Джерело: сайт Держпраці України


     

  • Розпочинається розслідування випадку травмування працівника під час обслуговування електрообладнання

    Розпочинається розслідування випадку травмування працівника під час обслуговування електрообладнання

    Відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку, що мав місце 17.05.2022 року у товаристві з обмеженою відповідальністю «Машзавод».

    Виробничих травм зазнав   начальник дільниці з ремонту та обслуговування енергосилового обладнання виробничого підрозділу підприємства.

    Працівник  1989 року народження отримав електричні опіки кінцівок  та обличчя.

    За попередніми даними, це сталося під час оперативного  обслуговування електрообладнання. 

    Наразі фахівці сектору розслідування, аналізу та обліку виробничого  травматизму Управління розпочали роботу з формування комісії зі спеціального розслідування, яка має встановити обставини та причини настання даного нещасного випадку.

    Довідково:  з початку 2022 року на підприємствах, в установах, організаціях Чернівецької області  зафіксовано 13 нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, один із них - зі смертельним наслідком.

    Нещасний випадок зі смертельним наслідком трапився на підприємстві пошти та зв’язку.

    Найбільша кількість нещасних випадків загального травматизму у регіоні мали місце у соціально-культурній сфері, загалом - 7.

    По одному нещасному випадку загального травматизму задокументовано у торгівлі, у галузях легкої та харчової промисловості, лісовому господарстві, газовій промисловості.      


  • Про ризики примусової праці поінформовано понад 5 600 вимушених переселенців

    Про ризики примусової праці поінформовано понад  5 600 вимушених переселенців

    5 699 громадян вдалося охопити інформаційною кампанією Держпраці, націленою на запобігання ризикам потрапляння у трудове рабство.

    Про те, як не стати жертвами нелегальної чи примусової праці та убезпечити себе при пошуку роботи з переміщеними особами спілкувалися інспектори Управління у місцях їхнього масового перебування.

    Респондентам також роздано відповідні інформаційні буклети та пам’ятки.

    Інформаційна кампанія відбувається на виконання доручення керівництва  Держпраці України.


  • Підготовлено низку актуальних роз’яснень щодо організації трудових відносин у період воєнного стану

    Держпраці підготовлено низку актуальних  роз’яснень щодо організації трудових відносин у період воєнного стану

    Чи можна під час воєнного стану проводити скорочення штату або чисельності працівників?

    Законодавством про працю не встановлено обмежень щодо заборони скорочення працівників недержавних підприємств, установ та організацій у період воєнного стану.

    Відповідно до статті 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», роботодавець має право розірвати трудовий договір з працівником у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, викликаною знищенням в результаті бойових дій усіх виробничих, організаційних або технічних потужностей або майна підприємства.

    Про таке звільнення працівник попереджається не пізніше, ніж за 10 днів з виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

    При цьому у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

    Чи застосовуються до працівників, які вивільняються під час дії воєнного стану, вимоги законодавства щодо попередження за два місяці та пропонування іншої роботи?

    Частиною четвертою статті 49-2 Кодексу законів про працю України передбачено, що вимоги частин першої - третьої цієї статті не застосовуються до працівників, які вивільняються у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, пов’язаними з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період.

    Відповідно до частин першої - третьої статті 49-2 КЗпП про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше,  ніж за два місяці.

    При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

    Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

    Положення частини четвертої статті 492 КЗпП стосуються виключно тих працівників, зміна організації виробництва і праці безпосередньо пов’язана з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період.

    Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 3543-XII) мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Для працівників підприємств, установ, організацій, в яких зміни в організації виробництва і праці не пов’язані із виконанням мобілізаційних завдань, які продовжують роботу під час воєнного стану і не залучаються до мобілізаційних заходів, вимоги частин першої - третьої статті 49-2 КЗпП застосовуються у повному обсязі.

    Враховуючи вищевикладене, у випадку вивільнення працівників під час дії воєнного стану у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, не пов’язаними із виконанням мобілізаційних завдань, застосовується порядок, передбачений Главою ІІІ-А КЗпП, за виключенням вимог статті 43 КЗпП щодо попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації на звільнення працівника.

    Чи може роботодавець у період воєнного стану  перевести працівника на інше місце роботи у разі виробничої необхідності?

    У період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров'я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.

    За матеріалами Держпраці

    Більше інформації на інформаційному порталі за посиланням:

    https://pratsia.in.ua/index.php


     

  • УВАГА! Як переміщеним особам знайти безпечну роботу

    УВАГА! Як вимушеним переселенцям  знайти безпечну роботу

    З початку воєнних дій близько 7,7 мільйона українців були змушені покинути домівки й переїхати в інші регіони України, або за кордон.

    Як не стати таким громадянам жертвами нелегальної чи примусової праці?

    Конвенція МОП про примусову чи обов'язкову працю №29 визначає примусову працю, як будь-яку роботу чи службу, яку вимагають від якої-небудь особи під загрозою покарання і для якої ця особа не запропонувала добровільно своїх послуг.

    Більше про ознаки примусової праці та поради, як її уникнути, можна дізнатися  з буклета Проєкту МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», що фінансується Європейським Союзом.

    Шановні шукачі роботи!

    Слід відмовлятися від запропонованої праці, якщо мають місце:

    ·  психологічний тиск і маніпуляції;

    ·  переказ коштів авансом за надання послуг із працевлаштування;

    ·  неофіційне працевлаштування;

    ·  постійний нагляд, контроль із боку роботодавця;

    ·  відмова показати реєстраційні документи;

    ·  стислий строк надання згоди на роботу;

    ·  завищена обіцяна заробітна плата;

    ·  зміна умов праці в останній момент;

    ·  вимога віддати комусь паспорт;

    ·  договір із незрозумілими умовами праці;

    ·  компенсація «понесених» роботодавцем витрат із першої заробітної платні.

    Дотримуйтеся правил, щоб мінімізувати ризики примусової праці:

    ·  тримайтеся групами;

    ·  не сідайте до незнайомих автомобілів поодинці;

    ·  запишіть номерні знаки авто, котрим їдете, і перешліть знайомим;

    ·  не віддавайте документи посереднику з працевлаштування, роботодавцю, іншим невідомим особам;

    ·  зробіть копії важливих документів. Відправте близьким разом із нещодавно зробленою фотокарткою;

    ·  не погоджуйся на неофіційну роботу;

    ·  переконайтеся, що вам зрозумілі умови працевлаштування: обов’язки, робочий графік, розмір заробітної плати, медичне й соціальне страхування, відпустка й вихідні;

    ·  перед підписанням угоди проконсультуйтеся з юристом;

    ·  залиште рідним докладну інформацію про місцеперебування та розкажіть про подробиці роботи. Підтримуйте постійний зв’язок із ними, відразу повідомляйте про зміну місцеперебування;

    ·  у підозрілих ситуаціях зверніться до поліції.

    Маєте сумніви щодо запропонованої роботи та/або стали жертвою примусової праці?

    Звертайтеся за консультацією:

    Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьмител.: 1547

    Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації (Ла Страда Україна)

    тел.: 116 123 (з мобільного)

    тел.: 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного)

    Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів

    тел.: 527 (з мобільного)

    тел.: 0 800 505 501 (з мобільного або стаціонарного).

    За матеріалами порталу Держпраці https://pratsia.in.ua/index.php


     

     

     

  • Фахівці Управління вже надали консультаційну допомогу 42 релокованим підприємствам

    Фахівці Управління вже надали консультаційну допомогу 42 релокованим підприємствам

    Станом на сьогодні фахівці територіального органу Держпраці відвідали та надали консультаційну допомогу 42 суб’єктам  господарювання, які перемістилися на Буковину з інших  регіонів країни.

    Лише за вчора, 16.05.2022 року, інспектори Управління відвідали одне підприємство та трьох фізичних осіб - підприємців.

    Так, проконсультовано товариство з обмеженою відповідальністю, що перемістилося з Харкова та   здійснює діяльність у сфері ресторанного бізнесу.

    Інформаційні візити представники Управління  також здійснили до двох  фізичних осіб-підприємців, переміщених теж з Харківської області.

    Підприємці  спеціалізуються на виготовленні повітряних літальних апаратів та супутникового устаткування.  Наразі суб’єкти господарювання вже зуміли налагодити виробничий процес на Буковині.

    Інспектори Держпраці також відвідали з консультаційним візитом підприємця, який займається консультуванням з питань інформатизації  та програмного забезпечення. Підприємець перемістився до Чернівецької області з Одещини.  

    Усім суб’єктам господарювання надано  відповідні інформаційні роз’яснення.

    Нагадаємо! Консультаційну допомогу представникам релокованого бізнесу фахівці Управління Держпраці надають з питань промислової безпеки, охорони та гігієни  праці, трудового законодавства, надання адміністративних послуг, тощо.

    Для цього самі представники релокованих підприємств можуть звернутися до територіального органу Держпраці  у зручний для них спосіб комунікації.

    Так, фахівці Управління можуть оперативно прибути на підприємство, в установу, організацію для надання методичної допомоги, якщо роботодавець повідомить про таку необхідність  телефоном: (0372) 55-37-24, або електронною поштою:  dsp@cv.dsp.gov.ua.

    Також заявник може скористатися сервісом  Держпраці «інтерактивний інспектор».

    Для цього необхідно заповнити  форму для оперативного  отримання роз’яснень   https://forms.gle/FuLCQKQQta22kXDP7  

    Або надіслати лист із запитанням  на електронну пошту Управління.


  • Понад 500 українських підприємств переміщено у рамках програми релокації

    Понад 500 українських підприємств переміщено у рамках програми релокації

    У рамках програми релокації вже 510 українських підприємств перемістили свої потужності із областей, де тривають бойові дії.

    Більше половини з них (303) відновили свою діяльність на безпечних територіях. Ще 50 здійснюють монтаж обладнання та підключення комунікацій, тож запрацюють найближчим часом.  Про це повідомляється на сайті Міністерства економіки України.

    Також 192 підприємств готуються до переїзду найближчим часом та знаходяться на різних стадіях транспортування. 

    Загалом Міністерство економіки України отримало понад півтори тисячі заявок від бізнесу щодо участі у програмі релокації.

    Учасникам програми надається підтримка з пошуку приміщень та опрацюванні логістики переїзду. Транспортування підприємств здійснюється “Укрзалізницею”, “Укрпоштою”, а компанії, що здійснюють переміщення в один з визначених регіонів самостійно, можуть розраховувати на компенсацію.

    “Держава також допомагає українським компаніям, що релокувались до Західної України, якнайшвидше адаптуватися до нових умов. Ми надаємо підтримку з постачання сировини, пошуку нових ринків збуту продукції тощо. Допомога надається і з кадрових питань – Державна служба зайнятості здійснює підбір працівників. Релоковані підприємства повинні мати всі умови, аби стати драйверами економічного зростання України”, – зазначив заступник Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра. 

    Український бізнес може взяти участь у програмі релокації, зареєструвавшись на відповідній платформі цифрової взаємодії.

    Платформа  доступна за посиланням https://auction.e-tender.ua/#/register


  • Питання дотримання Вимог до експертних організацій, які виконують експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва

    Питання дотримання Вимог до експертних організацій, які виконують експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва

    Відповідно до пункту 7 розділу II Вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва та щодо відповідності машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки вимогам законодавства про охорону праці та промислової безпеки, затверджених наказом Міністерства економіки України від 06.01.2022 № 34-22, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.02.2022 за № 118/37454, закріплено ряд вимог щодо забезпечення діяльності експертних організацій.

    Зокрема, передбачено безумовне зобов’язання щодо подання експертними організаціями до Держпраці відомостей про експертів технічних з промислової безпеки та акредитацію, а також надання примірника затвердженого висновку експертизи не пізніше наступного робочого дня від дати його затвердження.

    У свою чергу, пунктом 10 розділу II Вимог визначено, що у разі встановлення невідповідності експертної організації цим вимогам, Держпраці повідомляє Національне агентство з акредитації України.

    Інформацію стосовно механізму подання до Держпраці відповідних відомостей розміщено на вебсайті Держпраці за посиланням, відповідно до якого експертна організація направляє відомості на офіційну електронну адресу Держпраці – dsp@dsp.gov.ua.

    Додатково повідомляємо, що Держпраці проводить моніторинг виконання вимог експертними організаціями, насамперед в частині надання примірників висновків експертизи та їх відповідність встановленій формі.

    Також наголошуємо, що пунктом 2 наказу Міністерства економіки України від 31.12.2021 № 1191-21 «Про затвердження форм висновків експертизи», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.02.2022 за № 119/37455 (далі – Наказ № 1191) визначено, що з 01.03.2022 підписання та затвердження висновків експертизи здійснюється шляхом накладання електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

    Положення Наказу № 1191 не встановлюють жодних обмежень та дозволяють використання будь-яких програмних та інших засобів, за допомогою яких можливе накладення електронних підписів, зокрема, до прикладу, безкоштовного сервісу https://sign.diia.gov.ua/.

    За матеріалами сайту Держпраці України


  • Держпраці долучилася до роботи форуму для релокованих підприємств

    Фахівці Управління долучилися до роботи форуму для релокованих підприємств

    Керівники територіального органу Держпраці - перший заступник начальника Управління Іван Гордей та заступниця Галина   Кушнір взяли участь у масштабному економічному форумі  «RE:Локація», що відбувся в обласному центрі Буковини.

    Прикметно, що організатори - департамент  соціально-економічного розвитку Чернівецької міської ради,  запросили  до участі у зібранні, найперше, представників релокованих підприємств.

    Окрім  релокованого бізнесу,  до роботи форуму було залучено місцеві підприємства, котрі входять до топ-списку найуспішніших.

    Як в умовах воєнного стану розвивати підприємства та налагоджувати комунікації, у тому числі, й з органами влади та органами  державного нагляду - одні із  тез, що обговорювалися на форумі.

    Про втілення проекту Держпраці з надання релокованому бізнесу консультаційної та інформаційної підтримки, зокрема, у коментарях місцевим журналістам розповіла   Галина Кушнір.

    «За майже місяць  діяльності проекту фахівцям  Управління вдалося  провести зустрічі  з представниками понад 30 переміщених підприємств різних форм власності. Це були фізичні особи - підприємці, ІТ- компанії,  виробники різних економічних  галузей, -  харчової, деревообробної,   виготовлення товарів промислової групи.  Управління, як  територіальний орган Державної служби України з питань праці націлений створювати для релокованих підприємств максимально сприятливий консультативний супровід та надавати необхідну інформаційно-роз’яснювальну допомогу», -  підкреслила у коментарі Галина Кушнір.

    Посадовець також зазначила, що Держпраці розпочала реалізацію даного проекту з надання  консультаційної підтримки переміщеним підприємствам і підприємцям з кінця березня 2022 року.

    Загалом, участь у реалізації запланованого окрім Буковини, беруть територіальні органи Держпраці Львівщини, Вінниччини, Закарпаття, Тернопільщини, Івано-Франківщини. 


     

     

     

     

  • 8 травня - День пам'яті та примирення

    8 травня - День пам'яті та примирення

    Внесок українців, які воювали у далеких 1939–1945 роках на боці антигітлерівської коаліції, величезний. Тоді, разом з союзниками, ми відважно перемогли нацистів, заплативши високу ціну. І в цей день ми вшановуємо подвиг нашого народу та пам'ять мільйонів людей, життя яких забрала найбільш кривава війна в ХХ столітті.

    Сьогодні, вже в столітті ХХІ нам, українцям, знову довелося взяти до рук зброю і захищати рідну землю від російського окупанта.

    Cилою своєї волі, мужності, відваги ми боронимо не лише Батьківщину, а  є щитом Європи від мерзенного «руського мира».

    Немає сумнівів у нашій Перемозі. Як і 77 років тому ми здолаємо ворога. Ми відбудуємо наші міста і повернемось до наших домівок. Героями для наших дітей будуть військові, які безстрашно б’ють ворога. А окупант відповість за всі злочини.

    І після Перемоги гасло "Ніколи знову" матиме ще сильніше значення, тому що як і наші дідусі та бабусі, ми на власні очі бачимо, якою страшною є війна.

    Пам’ятаємо! Перемагаємо!

    За інформаційними матеріалами Кабінету Міністрів України


     

  • Держпраці розширює пілотний проєкт: тепер консультаційний супровід зможуть отримати не лише релоковані, а й інші роботодавці

    Держпраці розширює пілотний проєкт: тепер консультаційний супровід зможуть отримати не лише релоковані, а й інші роботодавці

    З початку бойових дій на території України Держпраці докорінно змінила підходи до реалізації своїх повноважень. Головним вектором діяльності визначено консультування та надання допомоги в організації процесу виробництва з метою збереження та зміцнення економіки України.

    Першим кроком стала консультаційна підтримка підприємств, які перемістили своє виробництво у більш безпечні регіони України. Реалізація цього проекта підтвердила свою ефективність, понад 3 тисячі суб’єктів господарювання вже скористалися фаховою підтримкою спеціалістів Держпраці та її територіальних органів.

    Проте війна створила проблеми не тільки релокованим підприємствам, сотні роботодавців намагаються відновити свою діяльність в умовах воєнного стану.

    Тому Держпраці прийняла рішення про розширення сфери надання консультаційної підтримки на всіх суб’єктів господарювання, що продовжують свою діяльність в умовах війни.

    Тепер усі роботодавці зможуть отримати консультації, зокрема з питань організації трудових відносин, безпеки праці, надання адміністративних послуг, розслідування нещасних випадків в умовах воєнного стану тощо.

    Державні органи та органи місцевого самоврядування також долучилися до ініціативи Держпраці та сприяють поширенню інформації про можливість отримання допомоги безпосередньо від державного органу, що опікується цими питаннями та здійснює контроль у відповідних сферах.

    Звернутися за допомогою і отримати її у зручній формі може кожен суб’єкт господарювання, що здійснює свою діяльність на території України. Для цього достатньо на інформаційному порталі відвідати розділ «Консультаційна підтримка роботодавців» і залишити заявку на отримання консультативної допомоги. Після цього спеціалісти Держпраці зв’яжуться із контактними особами для уточнення форми надання допомоги чи відповіді на питання, що турбують роботодавця.

    До надання консультацій залучаються кваліфіковані спеціалісти, чим гарантована організація роботи відповідно до законодавства.

    Підтримаємо економіку України разом!


     

  • Інформація для громадян, котрі в умовах воєнного стану втратили роботу

    Інформація для громадян, котрі в умовах воєнного стану втратили роботу

    Уряд спрощує реєстрацію в Державній службі зайнятості українців, які втратили роботу під час дії воєнного стану. Відповідна постанова прийнята на засіданні Уряду за поданням Міністерства економіки.

    Особи, які не мають повного пакета документів для подачі заявки, зможуть стати на облік по безробіттю за спрощеною процедурою – через додаток або портал Дія. Йдеться про подачу заяви у електронній формі без урахування документів про освіту, трудової книжки, військово-облікового документу тощо.

    Отримати офіційний статус безробітного можуть люди, які після введення воєнного стану працювали на умовах трудового договору, гіг-контракту чи іншого цивільно-правового договору, але втратили роботу. Уряд гарантує виплату допомоги всім, хто став на облік у визначеному законодавством порядку.

    "Держава надає та підтверджує соціальні гарантії для населення. Зокрема, для погашення заборгованості по виплаті допомоги з безробіття Уряд виділив 1,2 мільярда гривень із резервного фонду. Водночас пріоритетною задачею є мінімізація безробіття. Тому активно продовжуємо релокацію підприємств, стимулюємо компенсаціями працевлаштування ВПО, реалізуємо політику дерегуляції, аби бізнес працював та створював нові робочі місця", – заявив заступник Міністра економіки з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра.

    Довідково:  раніше Уряд ухвалив постанову, якою визначив порядок реєстрації безробітних, нарахування та виплату допомоги по безробіттю під час війни. Громадяни можуть скласти заяву про надання статусу безробітного, призначення допомоги або припинення реєстрації за допомогою порталу або мобільного додатку Дія та електронних сервісів Державної служби зайнятості.

    За матеріалами сайту Кабінету Міністрів України


     

  • До уваги спеціалізованих та експертних організацій

    До уваги спеціалізованих та експертних організацій

    01.05.2022 року набрали чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687, затверджені постановою КМУ від 07.04.2021 № 319.

    Змінами, зокрема, передбачено оновлення визначень експертних та спеціалізованих організацій, які проводять технічний огляд, випробування та/або експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та розподіл сфер їх діяльності і виключення норм щодо проведення технічних оглядів уповноваженими організаціями.

    Вимоги щодо компетентності зазначених експертних та спеціалізованих організацій встановлюватимуться Міністерством економіки України.

    На сьогодні розроблено, проект акта, яким встановлюються вимоги до експертних і спеціалізованих організацій та який перебуває  на етапі погодження.

    Наразі вимоги до спеціалізованих та експертних організацій затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 03.09.2007 № 195, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.11.2007 за № 1247/14514 (далі – наказ № 195).

    Враховуючи зазначене, суб’єкти господарювання, які відповідають вимогам наказу № 195, до набрання чинності наказу Мінекономіки, яким будуть затверджені оновлені вимоги, вважаються такими, що спроможні провадити діяльність щодо огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.


     

Інформкампанія

Конкурс дитячого малюнку