UP

Статті

Фільтр
  • Роз’яснення Держпраці щодо упорядкування трудових відносин з працівниками з нефіксованим робочим часом

    Розяснення Держпраці щодо упорядкування трудових відносин з працівниками з нефіксованим робочим часом

    Державна служба України з питань праці надає роз’яснення щодо окремих питань упорядкування трудових відносин з працівниками з нефіксованим робочим часом.

    Чи може працівник, який уклав трудовий договір з нефіксованим робочим часом, працювати на іншій роботі?

    Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

    Відповідно до норм статті 21-1 КЗпП роботодавець не може забороняти або перешкоджати працівникові, що виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, виконувати роботу за іншими трудовими договорами.

    Таким чином, у трудовому договорі з нефіксованим робочим часом забороняється встановлювати умову щодо заборони працівникові виконувати роботу за іншими трудовими договорами.

    Чи може працівник з нефіксованим робочим часом відмовитися виконувати роботу за вимогою роботодавця?

    Так, якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза межами базових днів та годин або якщо працівнику було повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом. У такому разі відмова не може вважатись порушення умов трудового договору.

    Чи оплачується надурочна робота працівнику із нефіксованим робочим часом?

    У разі перевищення нормальної тривалості робочого часу (40 годин на тиждень) оплата відбувається в порядку, передбаченому статтею 106 КЗпП України (в подвійному розмірі годинної ставки за кожну годину роботи у надурочний час).

    Якщо робота виконується поза межами базових днів та годин, але загальний час роботи працівника не перевищує визначеної договором нормальної тривалості робочого часу, така робота має бути оплачена у розмірі, визначеному у трудовому договорі.

    Більше інформації на сайті Держпраці - https://cutt.ly/YZYhtKN  та на інформаційному порталі:  https://pratsia.in.ua


     

     

     

     

  • За підсумками спільної роботи фахівців Держпраці та ДПС підприємці зареєстрували свою діяльність та оформлять трудові договори з працівниками

    За підсумками спільної роботи фахівців  Держпраці та ДПС підприємці зареєстрували свою діяльність та  оформлять трудові договори з працівниками

    Низку превентивних заходів  щодо належного дотримання трудового законодавства провела інспектор праці Управління Держпраці Алла Попович у Дністровському районі.

    Днями посадовець здійснила інформаційні візити до підприємців, які надають населенню різноманітні послуги, зокрема, перукарські.

    Захід організовувався спільно з фахівцем  Кельменецького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління Державної податкової служби у  Чернівецькій області, зокрема, заступницею керівника відділу Сніжаною Ізраілек.

    Спілкуючись із підприємцями, представниця територіального органу Держпраці наголосила на обов’язку суб’єктів господарювання зареєструвати діяльність відповідно до  норм  чинного законодавства, зокрема, Господарського кодексу, Цивільного кодексу,  Закону України  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та оформлення найманих працівників згідно чинного законодавства.

    Інспектор праці зазначила на необхідності упорядкування ведення господарської діяльності кожним суб’єктом господарювання,  оформлення трудових відносин з працівниками, сплати податків до бюджетів усіх рівнів, адже мовиться про економічну безпеку не лише територіальної громади, де, власне, підприємці провадять   діяльність, але й про безпеку країни загалом: кожна сплачена до бюджету гривня -  додаткова допомога фронту і захисникам України. 

    У спілкуванні з підприємцями Алла Попович наголосила, що наразі Держпраці проводить серед роботодавців та працівників активну інформаційно-роз’яснювальну роботу.  Це відбувається з метою  запобігання порушенням та враховуючи зміни, які відбулися в трудовому законодавстві  із  запровадженням дії воєнного стану.

    Посадовець також відповіла на запитання респондентів.

    За результатами спільної превентивної роботи фахівців Держпраці та ДПС, п’ятеро із восьми поінформованих підприємців оформили державну реєстрацію  своєї підприємницької діяльності та надалі оформлять трудові договори з найманими працівниками.


     

     

     

  • Шановна буковинська громадо, з Днем Незалежності!

    Шановна буковинська громадо, з Днем Незалежності!

    Понад  три десятиліття тому розпочалася новітня історія вільної Української Держави.

    Сьогодні її майбутнє гартується у тяжкій і кривавій війни, в якій гинуть найкращі і найвідданіші сини і доньки.

    Ми усвідомили всю цінність,  яку для кожного з нас має рідна країна.

    Упевнений, що саме зараз кожен робить усе можливе, щоб наблизити її Перемогу, утвердити незалежність і  свободу  своєї, Богом даної, землі.

    Шановні  буковинці, з нагоди Дня Незалежності  бажаю усім нам наснаги на звершення добрих справ.

    Здоровя вам і вашим родинам, миру і злагоди у нашому спільному домі.

    Слава Україні!

    Героям слава!

    Василь Боячук - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


     

  • З Днем Незалежності України!

    З Днем Незалежності України!

    Ця знаменна дата в історії нашої країни втілила в собі віковічне прагнення українців до свободи та самовизначення, стала новою точкою відліку в житті кожного з нас.

    Нині Україна переживає найскладніший період з моменту здобуття своєї незалежності. Шість місяців триває протистояння жорстокій агресії росії, вісім років окуповані Крим та частина Донбасу. Ворог прагне знищити нашу країну.

    Проте сильні та нескоримі українці не віддадуть свою незалежність, адже виборювали її впродовж століть та заплатили за неї вже високу ціну. Дух нашої нації загартувався в боротьбі, ми — нащадки тих, хто не зламався.

    Вистоїмо і цього разу! Переможемо та усе відновимо!

    Голова Держпраці- Ігор ДЕГНЕРА


     

  • З Днем Державного прапора України!

    З Днем Державного прапора України!

    Синьо-жовтий стяг є одним з найважливіших символів державності та єдності нашого народу, який завжди надихав та зміцнював дух миролюбивих українців!

    Його історія бере свій початок ще за часів Київської Русі, коли більшість гербів українських міст обрамлювалися саме жовтими та синіми кольорами.

    Десятки поколінь наших предків йшли під ним в бій відстоюючи свою ідентичність, культуру та право вільно жити на своїй землі!

    Сьогодні ми знову боремося з російським ворогом, який прагне знищити нашу державу та її історичні атрибути.

    Віримо, що дуже скоро в кожному тимчасово окупованому місті та селищі гордо замайорить синьо-жовтий стяг!

    Разом до Перемоги! З Днем Державного Прапора!

    Голова Держпраці - Ігор Дегнера


     

     

  • Безпечне ведення робіт у діючих електроустановках напругою понад 1000 В відпрацювали на тренінгу з працівниками підрозділів «Чернівціобленерго»

    Безпечне ведення робіт  у діючих  електроустановках напругою понад 1000 В відпрацювали на тренінгу з працівниками підрозділів «Чернівціобленерго»

    Для працівників виробничих підрозділів АТ «Чернівціобленерго» фахівці профільного напряму Управління Держпраці у Чернівецькій області організували тематичний тренінг щодо безпечного виконання робіт у діючих електроустановках напругою понад 1000 В.

    Захід відбувся на полігоні підприємства у Кіцмані. Учасники - працівники виробничого підрозділу Кіцманського РЕМу.

    Організовуючи тренінг, перший заступник начальника Управління Держпраці Іван Гордей, наголосив на основній меті таких навчальних зібрань, а саме  на запобіганні виробничому травматизмі.

    Вже під час заходу посадовець територіального органу Держпраці наголосив на основних причинах настання виробничого травматизму в енергетичній галузі, озвучив статистику останніх років  та конкретизував, як посадовим особам організувати виявлення та своєчасне усунення виробничих ризиків. 

    У ході тренінгу відповідальним особам підприємства наголошено на  належному забезпеченні  утриманні, експлуатації, обслуговуванні  електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, зокрема, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

    Наголошувалося, що до оперативного обслуговування електроустановок допускаються працівники, які знають оперативні схеми, посадові і експлуатаційні інструкції, інструкції з охорони праці, особливості обладнання та пройшли навчання і перевірку знань законодавства з промислової безпеки та  охорони праці.  

    Окремо акцентовано на відповідному оформленні робіт нарядів-допусків, формуванні складу бригад, забезпеченні працівників  електрозахисними засобами, видачі дозволу на підготовку робочого місця, допуску бригади до виконання робіт, організації нагляду під час проведення цих робіт, правильності оформлення перерв в роботі та її завершення, тощо.

    Також фахівцем Управління надано технічні консультації на робочих місцях, у ході яких персоналу деталізовано вимоги щодо безпечного виконання робіт в закритому розподільчому устаткуванні та окремих питань експлуатації електрозахисних засобів.

    До участі у тренінгу  долучилися представники управління Фонду соціального страхування у Чернівецькій області та Чернівецької обласної ради профспілок.


     

  • Найбільше державне свято цьогоріч є робочим днем

    Найбільше державне свято цьогоріч є робочим днем

    24 серпня 2022 року - День Незалежності - робочий день.

    Відповідно до вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» , у  період дії воєнного стану норми статей 71, 73 Кодексу законів про працю України не застосовуються.

    Таким чином,  цьогорічне 24 серпня є робочим днем, оплата за який здійснюється на звичайних  умовах, визначених  трудовим договором.

    Більше інформації та рекомендацій щодо організації трудових відносини у період воєнного стану за посиланням: https://cutt.ly/LZYgbeT та на інформаційному порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua/


     

  • Держпраці інформує, чи потрібно укладати письмовий трудовий договір з нефіксованим робочим часом

    Держпраці інформує, чи потрібно укладати письмовий трудовий договір з нефіксованим робочим часом

    Так, укладення трудового договору у письмовому вигляді при прийнятті на роботу працівника з нефіксованим робочим часом є обов’язковим відповідно до вимог пункту 62 частини першої статті 24 КЗпП України.

    Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.

    Таким чином, у період дії воєнного стану письмова форма такого договору не є обов’язковою. Водночас при укладенні ТДНЧ у змісті такого договору обов'язково мають бути присутні умови, які є обов’язковими відповідно до закону:

    • спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи, який повинен бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов’язків;

    • спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання у випадках, передбачених частиною восьмою цієї статті;

    • інтервали, під час яких від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні);

    • розмір оплати праці за залучення до роботи поза межами базових днів або годин;

    • додаткові підстави для припинення ТДНЧ (за необхідності).

    Таким чином, з метою запобіганню виникненню трудових спорів, Держпраці рекомендує фіксувати вищезгадані умови у письмовій формі.


     

     

  • У територіальних громадах інспектори праці наголошують місцевим роботодавцям на важливості задекларованої праці

    У територіальних громадах інспектори  праці наголошують місцевим роботодавцям на  важливості задекларованої праці

    У рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло» інспектори  праці Управління продовжують інформувати місцевих  працівників і роботодавців про переваги офіційного працевлаштування.

    Днями низку інформаційних заходів на території ВижницькоЇ територіальної громади провів інспектор праці Юрій Колодченко.

    Спілкуючись з суб’єктами господарювання, посадовець Управління застеріг їх від порушень чинного трудового законодавства, зокрема, у частині оформлення трудових відносин та наголосив на необхідності легального працевлаштування найманого персоналу.  

    У ході здійснення превентивної роботи інспектор територіального органу Держпраці відповів на  запитання підприємців  щодо актуальних  змін у трудовому законодавстві на час дії воєнного стану.

    Серед роботодавців розповсюджено тематичні інформаційні матеріали, зокрема, буклети, розроблені Держпраці за сприяння проекту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».


     

  • Про необхідність укладання офіційних трудових відносин поінформовано понад 700 роботодавців

    Про необхідність укладання офіційних трудових відносин поінформовано понад 700 роботодавців

    Інспектори Управління Держпраці  поінформували про переваги задекларованої праці понад 750 суб’єктів господарювання. Загалом у рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло»  проведено 751  інформаційний захід.

    Інспектори праці спілкувалися з суб’єктами господарювання, котрі здійснюють діяльність у сфері  торгівлі, надання послуг, організації харчування, будівництва, на підприємствах агропромислового комплексу.

    Під час проведення заходів представники територіального органу Держпраці наголошували на тому, що тільки офіційне працевлаштування гарантує працівникам гідні умови праці, захист трудових прав та соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством.

    Водночас роботодавців інформували про  зміни у чинному трудовому законодавстві.

    Загалом за допомогою розміщених візуальних матеріалів, зокрема, банерів, плакатів у сервісних центрах ДПС, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області , Чернівецького обласного центру зайнятості , трансляцій тематичних аудіо роликів та відеоматеріалів  в ефірі місцевих та регіональних телерадіоканалів про інформаційну кампанію «Виходь на світло» поінформовано понад 100 тисяч громадян.


     

  • Проінспектовано технічну готовність установки до буріння газових свердловин на території Вижниччини

    Проінспектовано технічну готовність установки до буріння газових свердловин на території  Вижниччини

    Перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей у складі відповідної комісії проінспектував у ТОВ "Карпатська бурова компанія" технічну готовність бурової установки до буріння газових свердловин. Обладнання змонтовано та запущено в експлуатацію на території Вижницької громади. 

    Водночас представник Управління надав технічні консультації на робочих місцях працівникам, котрі задіяні до роботи на даному обладнанні.

    Акцентовано на дотриманні вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань промислової безпеки й охорони праці на об’єктах нафтогазовидобувної промисловості.

    Керівництву підприємства наголошено на проведенні превентивної роботи на випередження випадків настання виробничого травматизму;

    належного проходження відповідного навчання з питань охорони праці персоналом;

    дотримання норм робочого режиму; 

    забезпечення комплектування, видачі та утримання засобів індивідуального захисту, які повинні застосовуватися працівниками на робочих місцях, тощо.

    Спілкуючись з колективом підприємства та надаючи технічні консультації, представник територіального органу Держпраці детально  роз’яснив персоналу вимоги законодавства з питань охорони праці, яких необхідно дотримуватися у процесі експлуатації та обслуговування даного обладнання.

    Окремо мовилося про проведення інформаційних кампаній Управління, зокрема, щодо протидії нелегальній зайнятості  в регіоні та надання широкої різнопланової консультаційної підтримки роботодавцям Буковини.


     

  • Що таке робота з нефіксованим робочим часом та як вона оплачується - роз’яснює Держпраці

    Що таке робота з нефіксованим робочим часом та як вона оплачується - роз’яснює Держпраці

    Що означає робота з нефіксованим робочим часом?

    Трудовий договір з нефіксованим робочим часом - це спосіб організації виконання роботи, при якому працівник виконує свої трудові обов’язки періодично тільки у разі потреби за вимогою роботодавця.

    При цьому максимальна тривалість роботи не може перевищувати нормальної тривалості - 40 годин на тиждень. Оплаті підлягає вся фактично виконана працівником робота, але оплата не може бути меншою, ніж за 32 години роботи на місяць.

    Працівники з нефіксованим робочим часом мають всі права і гарантії, передбачені трудовим законодавством. у тому числі, право на щорічні відпустки, на вихідні дні, на оплату праці у підвищеному розмірі за роботу у нічний час, у вихідні дні, у шкідливих умовах,  тощо.

    Якщо працівник з нефіксованим робочим часом упродовж календарного місяця не виконував роботу, чи нараховується йому заробітна плата?

    Мінімальна тривалість робочого часу працівника, котрий виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, упродовж календарного місяця становить 32 години.

    Якщо працівник упродовж календарного місяця виконував роботу менше 32 годин, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених трудовим договором.

    Більше інформації з питань трудового законодавства на  інформаційному порталі Держпраці:  https://pratsia.in.ua


     

     

  • Підписано Меморандум про співпрацю між Держпраці та Професійною спілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України

    Підписано Меморандум про співпрацю між Держпраці та Професійною спілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України

    16 серпня Голова Держпраці Ігор Дегнера та Голова Профбуду Василь Андрєєв підписали Меморандум про співпрацю.

    Метою підписання документу є об’єднання зусиль щодо реалізації та захисту прав працівників будівельної галузі на гідні та безпечні умови праці, зниження рівня незадекларованої праці, зменшення виробничого травматизму, скорочення заборгованості із заробітної плати, посилення ефективності державного нагляду та громадського контролю за додержанням роботодавцями вимог законодавства про працю та охорону праці.

    Партнерство сторін передбачає організацію спільних заходів для обговорення проблемних питань будівельної галузі у сфері праці та пошуку шляхів їх вирішення, проведення інформаційно-роз’яснювальних кампаній щодо практики застосування норм чинного законодавства, обмін інформацією про випадки грубого порушення суб’єктами господарювання вимог законодавства, що несуть загрозу для життя та здоров’я працюючих тощо.

    Для Держпраці взаємодія з Профбудом є надзвичайно важливою, адже ефективна співпраця з усіма сторонами соціального діалогу є визначальною для досягнення цілей щодо забезпечення гідних умов праці працівників, особливо в умовах воєнного стану.


     

  • Актуально для роботодавців! У яких випадках інспектори Держпраці здійснюють позапланові заходи державного нагляду у період дії воєнного стану?

    Актуально для роботодавців!

    У яких випадках інспектори Держпраці здійснюють позапланові  заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану? 

    Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються:

    - за зверненням фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності); 

    - за дорученням Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; 

    - настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання; 

    - за зверненням посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства; 

    - за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації; 

    - у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.


     

     

     

  • Про виробничий травматизм в області за 7 місяців 2022 року

    Про виробничий травматизм в області за 7 місяців 2022 року

    Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: у липні 2022 року  на підприємствах Буковини   зафіксовано 3 нещасні випадки, один  із яких - зі смертельним наслідком.

    Випадок виробничого травматизму з летальним наслідком  мав місце у нафтохімічній промисловості.

    Випадки загального виробничого травматизму трапилися у сільському господарстві та соціально-культурній сфері.

    Загалом з  початку року  на підприємствах, в установах, організаціях регіону зафіксовано 21 нещасний випадок, три з яких - зі смертельними наслідками.

    Нещасні випадки зі смертельними наслідками мали місце  на підприємстві пошти та зв’язку,   нафтохімічної промисловості, соціально-культурної сфери.

    Найбільша кількість нещасних випадків загального травматизму в області задокументовано у соціально-культурній сфері, загалом - 9.

    По два нещасні випадки зафіксовано у харчовій промисловості та на автомобільному транспорті.

    По одному нещасному випадку загального травматизму  мали місце у торгівлі, галузях легкої та  газової  промисловості, на підприємстві лісового господарства,  у машинобудуванні.      

    Актуальна інформація, як працювати безпечно -  на порталі Держпраці:  https://pratsia.in.ua


     

  • Інспектори Держпраці охопили інформаційними заходами понад 30 тисяч вимушених переселенців

    Інспектори Держпраці охопили інформаційними заходами понад 30 тисяч вимушених переселенців

    Посадовці Управління Держпраці продовжують здійснювати інформаційні заходи кампанії з питань протидії торгівлі людьми.

    За час проведення інформаційної роботи  щодо ризиків торгівлі людьми, примусової праці та трудової експлуатації,  фахівці територіального органу Держпраці проконсультували (станом на 13.08.2022 року) 30 496 осіб.

    У першу чергу, заходами кампанії охоплено  переміщених осіб, які стали вимушеними переселенцями через війну, розв’язану росією проти України.  

    Серед респондентів розповсюджено понад 11 100 тематичних плакатів, буклетів, листівок.

    З початку кампанії фахівці Управління провели серед вимушених переселенців понад півтисячі інформаційних заходів загалом.

    Як уникнути ризиків потрапляння у пастку торгівлі людьми  на  інформаційному порталі Держпраці:  https://pratsia.in.ua


     

  • Тематичні біг-борди інформують громадян про небезпеки неофіційної праці

    Тематичні біг-борди інформують громадян про небезпеки неофіційної праці

    У рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло» на вулицях обласного центру встановлено тематичні біг-борди.

    Конструкції встановлено з  ініціативи Управління Держпраці  за сприяння департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради.

    Візуальна тематична реклама виставлена з метою інформування городян та гостей міста про кампанію Держпраці, націлену на мінімізацію нелегальної зайнятості, яка триває ось уже другий місяць поспіль.

    Наразі у рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло» про переваги легальної праці та ризики неофіційної зайнятості поінформовано понад 98 тисяч громадян.


     

  • До відома суб’єктів господарювання! Управління Держпраці повідомляє про припинення надання окремих адміністративних послуг

    До відома суб’єктів господарювання! Управління Держпраці повідомляє про припинення надання окремих адміністративних послуг

    Законом України від 15.07.2021 року за № 1686-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об’єктів підвищеної небезпеки» внесено зміни до Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки», які  набули чинності 06.08.2022 року. Відповідно до статей 5, 91, 10 Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки», Управлінням Держпраці у Чернівецькій області припинено надання таких адміністративних послуг:

    реєстрація об’єкта (об’єктів) підвищеної небезпеки в Державному реєстрі об’єктів підвищеної небезпеки;

    реєстрація декларації безпеки об’єкта підвищеної небезпеки;

    виключення об’єкта підвищеної небезпеки з Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки.

    За уточненою інформацією звертатися до відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області - (0372) 55 29 71.


     

  • Працівник не може бути допущеним до роботи без проходження інструктажів з охорони праці

    Працівник не може бути допущеним до роботи без проходження інструктажів з охорони праці

    Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:  

    згідно зі статтею 18 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов’язаний забезпечити проведення  з працівниками інструктажів з питань промислової безпеки та охорони праці.

    Вступний

    Вступний інструктаж проводиться:

    з усіма працівниками, котрі приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;

    з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі, або виконують інші роботи на підприємстві;

    з учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження виробничої практики;

    у разі екскурсії на підприємство.

    Вступний інструктаж проводить спеціаліст служби охорони праці з записом у журнал реєстрації вступного інструктажу.

    Первинний

    Первинний інструктаж проводиться:

    до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником;

    з новоприйнятим на роботу фахівцем;

    з працівником, котрий переводиться з одного цеху виробництва до іншого;

    у випадку, якщо працівник виконуватиме нову для нього роботу;

    з працівником, котрий прибув у відрядження і  бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві.

    Такий інструктаж проводитися індивідуально або з групою осіб одного фаху за діючими на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт, а також з урахуванням вимог орієнтованого переліку питань первинного інструктажу.

    Повторний

    Повторний інструктаж проводять з працівником на робочому місце не рідше 1 разу на 3 місяці  на роботах з підвищеною небезпекою, на інших видах робіт - 1 раз на 6 місяців.

    Інструктаж проводиться індивідуально з окремим працівником або з групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом  і змістом  переліку питань первинного інструктажу.

    Позаплановий

    Проводиться при введенні в дію  нових або переглянутих нормативних актів про охорону праці, а також при внесенні  змін та доповнень до них;

    при зміні технологічного процесу та інших факторів, що впливають на стан охорони праці та промислової безпеки;

    при  порушенні працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що можуть призвести  або вже  призвели до травм, аварій, пожеж, тощо;

    при виявленні фахівцями, котрі здійснюють державний нагляд та контроль за охороною праці, незнання  вимог безпеки щодо робіт, які виконують працівники;

    при перерві в роботі працівників  більше, ніж на 30 календарних днів для робіт з підвищеною небезпекою, для інших видів робіт - 60 календарних днів.

    Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються у кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу проведення інструктажу.

    Цільовий

    Проводиться з працівниками при виконанні разових робіт, не передбачених трудовою угодою;

    при ліквідації аварій, стихійного лиха;

    при проведенні робіт, на які оформлюються наряд - допуск, розпорядження або інші документи.

    Проводиться індивідуально з окремим працівником, або з групою працівників.

    Обсяг і зміст інструктажів визначається залежно  від виду робіт, що їх має виконувати працівник.

    Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі проводить безпосередньо керівник робіт (начальник виробництва, цеху, дільниці, майстер).

    Інструктажі завершуються перевіркою знань працівників у вигляді усного опитування, або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці.

    Знання працівників перевіряє відповідальна особа, котра проводила інструктаж.   


     

     

       

  • Персонал підприємств, який забезпечує проходження опалювального сезону, зобов’язаний пройти спеціальне навчання з питань охорони праці

    Персонал підприємств, який забезпечує  проходження опалювального сезону, зобов’язаний  пройти спеціальне навчання з питань охорони праці

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до керівників підприємств, установ та організацій Буковини і нагадує: напередодні початку опалювального сезону працівники, котрі працюють на підприємствах, що забезпечують надійне та безаварійне проходження опалювального сезону, зобов'язані пройти  спеціальне навчання з питань охорони праці.

    Згідно з Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, спеціальне навчання - щорічне вивчення працівниками, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки. або там, де є потреба у професійному доборі, вимог відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. 

    Посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

    Спеціальне навчання з питань охорони праці може проводитись як безпосередньо на підприємстві, так і у відповідних  навчальних центрах.

    У разі здійснення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безпосередньо на підприємстві спеціальне навчання з питань охорони праці є складовою зазначеної професійної підготовки.

    Спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників і затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця.

    Перевірка знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання здійснюється:

    комісією підприємства (якщо навчання проводилось безпосередньо на підприємстві);

    комісією відповідного територіального органу Держпраці - Управління Держпраці у Чернівецькій області за участю відповідних профспілок (якщо навчання проводилось у навчальному центрі);

    До складу комісії можуть залучатися особи, які пройшли навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  звертається до суб’єктів господарювання щодо забезпечення ними основних вимог Закону України «Про охорону праці», зокрема, у частині    організації безпеки виробничого процесу на підприємствах житлово-комунального господарства  громад Буковини під час проходження опалювального сезону 2022 - 2023 років.


     

     

  • Найвищу зарплату у регіоні роботодавці пропонують медичним працівникам

    Найвищу зарплату у регіоні  роботодавці  пропонують медичним працівникам

    Упродовж січня - липня 2022 року підприємства, установи та організації Чернівецької області подали інформацію про наявність  5346 вакантних посад, що на 3,2% більше в порівнянні з відповідним періодом  2021 року.

    Про це повідомляють у секторі інформаційної роботи Чернівецького обласного центру зайнятості.

    Станом на завершення першої декади серпня в обласній службі зареєстровано 122 вакансії із заробітною платою понад 10 тис. грн, оплату понад 15 тис пропонують на 21 пропозицію роботи. 20 тис. грн пропонують для 9 фахівців.

    Найвищу зарплату - 20 тис. грн пропонують медичним працівникам та заступнику начальника відділу одного із комунальних підприємств міста Чернівці.

    19 тис.грн пропонують водіям автотранспортних засобів . На оплату 18,5 тис. грн потрібен головний бухгалтер на одне із комунальних підприємств Чернівців.

     Роботодавець готовий платити 17 тис. грн закрійнику з пошиття весільних та вечірніх суконь, по 16 тис. грн -  інженеру-енергетику та майстру виробництва. По 15 тис. грн – піскоструминнику, оператору термоз’єднань, різальнику матеріалів, гальваніку та водіям автотранспортних засобів.

    З базою вакансій Чернівецької області  детально можна ознайомитися на сайті Чернівецького обласного центру зайнятості https://bit.ly/3Il7JmV.

    Водночас в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області  зазначають, що тільки офіційне працевлаштування гарантує працівникам гідні умови праці, захист трудових прав та соціальних гарантій.

    Для роботодавців вчергове наголошуємо: дотримання законодавства та недопущення порушень прав працівників -  гарантія відсутності інспекторських перевірок і штрафів!

    Дотримання законодавства про працю роботодавцями та працівниками -  це економічна безпека кожної громади і країни в цілому.


     

  • У Дністровському районі з місцевими суб’єктами господарювання проведено низку інформаційних заходів

    У Дністровському районі  з місцевими суб’єктами господарювання проведено низку інформаційних заходів

    Інформаційна  кампанія, націлена на мінімізацію нелегальної зайнятості, -  «Виходь на світло» триває.

    У всіх районах області  інспектори праці Управління Держпраці продовжують проводити серед суб’єктів господарювання відповідні заходи.

    Так, днями низку заходів проведено у Дністровському районі інспектором праці територіального органу Держпраці Аллою Попович.

    Під час інформаційних візитів суб’єктам господарювання роз’яснено, чому важливо декларувати трудові відносини з найманим персоналом; наголошено, що тільки офіційне працевлаштування гарантує працівникам гідні умови праці, захист трудових прав та соціальних гарантій, тощо.

    Підприємців поінформовано, чого їм  слід очікувати у зв’язку із відміною мораторію на інспекторські перевірки Держпраці  та чому сумлінним роботодавцям не варто остерігатися візитів інспекторів праці.

    Детально про зміни  у трудових відносинах під час воєнного стану на інформаційному порталі Держпраці - https://pratsia.in.ua


     

     

     

     

  • З початку війни на підприємствах України постраждали 515 працівників

    З початку війни на підприємствах України постраждали 515 працівників

    З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 243 випадки травмування, або смерті працівників, більшість з яких групові. Про це повідомляють у Фонді соціального страхування України.

    Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 515 працівників (+26 за останній тиждень), 152 із них загинули.

    Найбільша кількість потерпілих зареєстрована:  у Києві, Миколаївській, Донецькій, Дніпропетровській, Харківській, Вінницькі, Запорізькій областях.

    Значну кількість загиблих та травмованих зафіксовано у Чернігівській, Київській та Сумській областях, уточнюють у  Фонді соціального страхування України.


     

  • Завдяки Держпраці 158 підприємств відновили свою діяльність, а 19 тисяч працівників зберегли роботу

    Завдяки Держпраці 158 підприємств відновили свою діяльність, а 19 тисяч працівників зберегли роботу

    За сприяння інспекторів Держпраці 158 підприємствам, у яких було обмежено виконання робіт та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, вдалося відновити свою діяльність і, як наслідок, зберегти 19 тис. робочих місць своїх працівників.

    У травні Держпраці започаткувала проєкт, спрямований на недопущення зупинки роботи підприємств в умовах військової агресії російських окупантів.

    Під час безпосередніх візитів інспектори Держпраці надавали консультаційну та практичну допомогу суб’єктам господарювання, зокрема щодо усунення порушень вимог законодавства з питань охорони праці, які обмежували роботу підприємств чи виконання окремих робіт. На запит бізнесу також розповідали про ефективні способи організації роботи з урахуванням вимог безпеки праці.

    Одним з головних питань під час роз’яснювальних заходів був спрощений порядок отримання дозволів.

    Так,упродовж  червня – липня 2022 року спрощеним порядком отримання документів дозвільного характеру скористались понад 350 підприємств, з яких 84 – завдяки рекомендаціям Держпраці. До початку роз’яснень інспекторів таку урядову ініціативу використали лише трохи більше 20 суб’єктів господарювання.

    Держпраці не зупиняється на досягнутому та надаватиме надалі консультаційну підтримку суб’єктам господарювання та працівникам в умовах воєнного стану.


     

  • Актуальні зміни у трудовому законодавстві обговорено на онлайн - семінарі для органів місцевого самоврядування Буковини

    Актуальні зміни у трудовому законодавстві обговорено на онлайн - семінарі  для органів місцевого самоврядування Буковини

    Онлайн семінар щодо змін у чинному трудовому законодавстві організовано та проведено  Управлінням  Держпраці для 52 територіальних громад Буковини.

     Під час заходу заступниця начальника Управління Галина Кушнір детально зазначила на  останніх змінах, затверджених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який  вступив у дію 19.07.2022 року.

    Для представників місцевого самоврядування детально проаналізовано усі 16 статей Закону.

    Учасникам акцентовано на нововведеннях, зокрема,  щодо зміни істотних умов праці працівників, зміни  режиму робочого часу (збільшення з 40 до 60  годин),  оплати праці, наданні відпусток, окремих питань впорядкування трудових відносин, призупинення дії трудових договорів, звільнення з роботи, тощо.

    Учасникам грунтовно роз’яснили щодо змін  у збереженні трудових та соціальних гарантій для працівників, призваних на військову службу, зокрема, щодо питань забезпечення нарахування їм заробітної плати.

    Окремо мовилося про результати інформаційної кампанії «Виходь на світло», націленої на мінімізацію нелегальної праці в області. 

    Галина Кушнір закликала територіальні громади активніше долучатися до заходів кампанії, яка наразі триває.

    Водночас  учасників зустрічі поінформовано про заходи державного нагляду (контролю), які незабаром проводитимуть інспектори Держпраці; про підстави, на яких ґрунтуватимуться такі заходи та відповідальність суб’єктів господарювання у разі виявлення порушень.

    Представників громад закликали активізувати інформаційне спілкування з роботодавцями задля дотримання ними законодавства про працю.  

    У свою чергу перший заступник начальника Управління Іван Гордей звернувся до учасників зібрання з нагадуванням щодо належної організації опалювального сезону у соціально-культурних закладах та  установах  громад;  перевірки димових та вентиляційних каналів об’єктів та споруд; проходженні відповідного навчання з питань охорони праці обслуговуючим персоналом, а також необхідності повного дотримання законодавства з промислової безпеки, охорони та гігієни праці відповідно до Закону України «Про охорону праці». 


     

     

     

     

  • Майже 700 підприємств перемістились у безпечні регіони в рамках програми релокації

    Майже 700 підприємств перемістились у безпечні регіони в рамках програми релокації

    Від старту програми релокації вже 692 компанії переїхали на нове місце, з них 484 почали працювати. 

    Найбільша частка компаній (24,6%) переїжджає із регіонів активних бойових дій до Львівської області. Також бізнес переміщується до Закарпатської (16,1%), Чернівецької (11,4%), Тернопільської (7,6%), Дніпропетровської (7,4%) та Івано-Франківської (7,3%) областей. Про це повідомляється на сайті Кабінету Міністрів України.

    Серед релокованих підприємств, які вже відновили свою діяльність, найбільшу частку складають компанії оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (39% від загальної кількості), переробної промисловості (33%), інформації та телекомунікацій (6%), професійної, наукової та технічної діяльності (5%).

    Загалом українські підприємці подали 1769 заявок на переміщення виробничих потужностей через платформу цифрової взаємодії, зазначено на Урядовому порталі.

    УВАГА! Фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області готові надавати релокованим  підприємствам, установам, організаціям весь спектр необхідної консультаційної допомоги, зокрема,  з питань промислової безпеки, охорони та гігієни  праці, трудового законодавства, надання адміністративних послуг.

    Для цього представники релокованих підприємств можуть звернутися до територіального органу Держпраці  у зручний для них спосіб комунікації.

    Так, фахівці Управління можуть оперативно прибути на підприємство, в установу, організацію для надання методичної допомоги, якщо роботодавець повідомить про таку необхідність  телефоном: (0372) 55-37-24,

    або електронною поштою:  dsp@cv.dsp.gov.ua.

    Також заявник може скористатися сервісом  Держпраці «інтерактивний інспектор» - http://cv.dsp.gov.ua/component/content/article/2-uncategorised/924-diie-servis-interaktyvnyi-inspektor1


     

  • Штраф за порушення вимог до реклами вакансій накладається на підставі акту перевірки Держпраці

    Штраф за порушення вимог до реклами вакансій накладається на підставі акту перевірки Держпраці

    Кабінет Міністрів України затвердив порядок сплати штрафів за порушення вимог до реклами послуг із працевлаштування.

    Йдеться про недотримання заборони про згадування у рекламі про вакансії таких умов, як раса, колір шкіри, вік, стать, політичні, релігійні та інші переконання або інші ознаки, не пов’язані з характером роботи або умовами її виконання. У разі порушення цієї вимоги передбачений штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (65 тис. грн).

    Інформацію оприлюднено на Урядовому порталі.

    Кошти стягуються з рекламодавця за таким алгоритмом:

    Державна служба України з питань праці готує розпорядчий документ про накладення штрафу на підставі акту перевірки та надсилає його рекламодавцю;

    Санкція сплачується рекламодавцем у державний бюджет за місцем його реєстрації протягом 15 днів з дня отримання документа від Держпраці.

    Порушник також має право звернутися до Держпраці або суду щодо оскарження рішення про штраф.


     

  • У програмі «Постфактум» на телеканалі ТВА - про необхідність укладання трудових відносин

    У програмі «Постфактум» на телеканалі ТВА -  про необхідність укладання трудових відносин

    Заступниця начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці Валентина Панчишина стала гостею програми «Постфактум» на телеканалі ТВА .

    Автор і ведуче програми – журналістка Юлія Стеранка.

    В ефірі представниця Держпраці розповіла про інформаційну кампанію «Виходь на світло», яка наразі триває, а також чи розпочато Управлінням  зараз, в умовах дії воєнного стану, інспекційну кампанію щодо виявлення неоформлених трудових відносин.

    Валентина Панчишина конкретизувала, у яких випадках інспектори праці можуть відвідати суб’єкта господарювання та яким наразі  є порядок проведення заходів контролю в умовах воєнного стану загалом.

    Детально акцентовано на тому, якою є відповідальність роботодавців у разі виявлення порушень чинного трудового законодавства, зокрема, у частині використання неофіційної праці;

    чи змінилися наразі масштаби неофіційної зайнятості,

    та як зростають ризики для економіки в цілому через несумлінних роботодавців та байдужість працівників, які погоджуються працювати неоформленими.


     

     

  • Підписано Меморандум про співробітництво між Держпраці та Академією праці, соціальних відносин і туризму

    Підписано Меморандум про співробітництво між Держпраці та Академією праці, соціальних відносин і туризму

    Голова Держпраці Ігор Дегнера та в.о. ректора Академії праці, соціальних відносин і туризму Віктор Сухомлин підписали Меморандум про співробітництво.

    Метою підписання документу є консолідація зусиль для підготовки фахівців з вищою освітою за спеціальностями та освітньо-кваліфікаційними рівнями із урахуванням вимог ринку праці, надання експертно-консультативних, інформаційно-аналітичних послуг та проведення фундаментальних наукових досліджень за напрямами діяльності сторін.

    Партнерство також передбачає розробку програм, навчально-тематичних планів та методичної літератури, надання пропозицій до чинних навчальних програм та програм підвищення кваліфікації працівників усіх рівнів.

    При підписанні Меморандуму  Ігор Дегнера підкреслив, що цей крок сприятиме підвищенню рівня професійної компетентності працівників, поглибленню їхніх економічних, правових та організаторських знань і умінь відповідно до викликів сьогодення, повідомляє сайт Держпраці України.


     

  • Фахівці Управління надали консультативну допомогу на релокованому підприємстві

    Фахівці Управління надали консультативну допомогу на релокованому підприємстві

    Одне із  релокованих підприємств відвідали та проконсультували інспектор праці  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Василь Боячук та головний державний інспектор  відділу нагляду в АПК та СКС Управління Іван Мохнатий.

    Підприємство спеціалізується на виготовленні електроустаткування. 

    Під час спілкування з керівниками та трудовим колективом підприємства фахівці Управління, найперше, наголосили на тому, що Держпраці надає повний спектр консультаційної та  інформаційної допомоги підприємствам регіону, зокрема, релокованим.

    Так, представникам підприємства роз’яснено про зміни у трудовому законодавстві, зокрема, щодо укладання трудових відносин,  нормах оплати праці, надання відпусток, дотримання режиму робочого часу.

    Надано також консультації щодо належного забезпечення дотримання охорони праці на підприємстві -  проходженні працівниками  інструктажів, ведення відповідної  документації з охорони праці, забезпечення спецодягом, засобами індивідуального захисту і таке інше.

    Під час зустрічі учасників також поінформовано  про можливість отримання консультаційної допомоги Держпраці через сервіс інтерактивний інспектор та інформаційні ресурси Держпраці України та Управління.


     

     

     

     

     

     

     

  • Путильщина: з роботодавцями Конятинської громади - про актуальні зміни у трудовому законодавстві

    Путильщина: з роботодавцями Конятинської громади  - про актуальні зміни у трудовому законодавстві

    Інспектор праці Управління Держпраці Параска Митрофан організувала та провела семінар з актуальних питань чинного трудового законодавства щодо врегулювання трудових відносин між суб’єктами господарювання та найманим персоналом.

    Учасниками семінару стали роботодавці, які здійснюють свою господарську діяльність на території Конятинської громади Путильщини.  

    Фахівець Держпраці детально проаналізувала останні зміни законодавства про працю, надала актуальні роз’яснення окремих норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» та відповіла на низку запитань учасників зібрання.

    Окремими тезами на семінарі наголошено  на правових наслідках для роботодавців у разі порушення ними чинного трудового законодавства.

    Під час спілкування із підприємцями та представниками органу місцевого самоврядування громади, останні виявили ініціативу  подання народному депутату нинішнього скликання Верховної Ради України  Максиму Заремському (саме він є обраним по даному виборчому округу) звернення щодо внесення відповідних коректив  до Закону України ««Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», зокрема, у частині надання відпусток працівникам, котрі наразі перебувають за кордоном , а також щодо трудової діяльності працівників, котрі працюють за сумісництвом.

    Ініціативу висловив голова  Конятинської громади Олексій Скрипчук.


     

     

  • Понад 460 суб’єктів господарювання проінформовано інспекторами праці про неприпустимість неоформлених трудових відносин

    Понад 460 суб’єктів господарювання проінформовано інспекторами праці про неприпустимість неоформлених трудових відносин

    У рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло» інспектори  праці Управління Держпраці у Чернівецькій області провели інформаційно – роз’яснювальну  роботу із понад 460 роботодавцями.

    Під час інформаційних заходів суб’єктам господарювання роз’яснено про те, чому на сьогодні надважливо декларувати трудові відносини з найманим персоналом; наголошувалося, що тільки офіційне працевлаштування гарантує працівникам гідні умови праці, захист трудових прав та соціальних гарантій,  передбачених чинним законодавством.

    Окремо мовилося, чого слід очікувати у зв’язку із відміною мораторію на інспекторські перевірки Держпраці  та чому сумлінним роботодавцям не варто остерігатися візитів інспекторів праці.

    Посадовці також інформували учасників зустрічей про зміни, які відбулися у законодавстві у зв’язку із введенням у дію воєнного стану саме у частині декларування трудових відносин.

    Оскільки кампанія «Виходь на світло» наразі триває, то інспектори праці територіального органу Держпраці продовжують проводити серед суб’єктів господарювання інформаційні заходи.

    Більше про трудові відносини  на порталі Держпраці - https://pratsia.in.ua/ .


     

     

     

     

  • Держпраці роз’яснює щодо дії окремих норм трудового законодавства в умовах воєнного стану

    Держпраці  роз’яснює щодо дії окремих норм трудового законодавства в умовах воєнного стану

    Як здійснюється оплата праці у разі збільшення норми тривалості робочого часу?

    У разі встановлення нормальної тривалості робочого часу понад 40 годин на  тиждень, оплата праці здійснюється у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці.

    Чи можна збільшити норму тривалості робочого часу для неповнолітніх працівників, які працюють на об’єктах критичної інфраструктури?

    Ні, не можна. Тривалість робочого часу неповнолітніх визначена статтею 51 Кодексу законів про працю України і не може перевищувати для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.

    Підприємство працює за п’ятиденним робочим тижнем. Роботодавець пропонує запровадити шестиденний робочий тиждень з метою зменшення тривалості робочого дня. Чи треба таке рішення погоджувати з військовою адміністрацією?

    Ні, погоджувати таке рішення з військовою адміністрацією не потрібно.

    П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється виключно роботодавцем (частина третя статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

    Чи потрібно повідомляти працівника про зміни істотних умов праці в умовах воєнного часу?

    Так, потрібно. Таке повідомлення має бути здійснено до запровадження змінених умов, повідомлення про зміну істотних умов праці за два місяці під час дії воєнного стану не застосовується.

    Працівник виїхав з місця проживання у зв’язку із бойовими діями. Чи може роботодавець відмовити йому у наданні відпустки без збереження заробітної плати?

    Ні, роботодавець не може відмовити працівнику, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, у наданні відпустки без збереження заробітної плати, але її тривалість не може перевищувати 90 календарних днів.

    Чи може роботодавець видати працівникам трудові книжки?

    Ні, не може. Роботодавець може видати працівникові трудову книжку:

    у  разі звільнення (стаття 47 Кодексу законів про працю України);

    після завершення включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників (пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі»);

    під час дії воєнного стану (стаття 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

    Видача трудової книжки працівникові здійснюється під підпис.

    Чи можна повідомити працівника про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів за допомогою електронних засобів зв’язку (наприклад, шляхом направлення повідомлення на електронну пошту)?

    Ні, не можна. Інформація про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах, відповідно до законодавства і колективного договору, доводиться працівнику під підпис.

    Більше інформації на інформаційному порталі Держпраці - https://pratsia.in.ua/


     

  • Внаслідок бойових дій в Україні вже постраждали майже півтисячі працівників

    Внаслідок бойових дій в Україні вже постраждали майже півтисячі працівників

    З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 235 випадків травмування та смерті працівників, більшість з яких групові.

    Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 489 працівників, 147 з них загинули. Про це повідомляють у Фонді соціального страхування України.

    Найбільша кількість потерпілих зареєстрована  у Києві,  Миколаївській, Дніпропетровській, Донецькій,  Харківській, Вінницькій областях.  

    Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовано роботу комісій зі спеціального розслідування. Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

    Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності.

    Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

    У Фонді соціального страхування України зазначають, що до відомостей про кількість постраждалих не внесено військовослужбовців, працівників поліції, рядовий та начальницький склад органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та інші категорії працівників оперативних служб. 


     

  • До уваги роботодавців: у яких випадках інспектори праці можуть здійснювати інспектування

    До уваги роботодавців: у яких випадках інспектори праці можуть здійснювати інспектування

    19 липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин». Цим Законом внесені зміни до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про оплату праці», «Про відпустки» та «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.

    Зокрема, внесені зміни передбачають, що у період дії воєнного стану інспектори праці можуть здійснювати інспектування роботодавців з питань:

    - додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
    -  законності припинення трудових договорів;
    - виявлення неоформлених трудових відносин.

    Саме в таких випадках інспектори Держпраці реагуватимуть  на кожне з таких порушень.

    Державна служба України з питань праці наголошує! Дотримання законодавства та недопущення порушень прав працівників  - гарантія відсутності перевірок і штрафів!

    Актуальна інформація з питань трудового законодавства та з питань охорони та гігієни праці  на порталі  - pratsia.in.ua


     

Інформкампанія

Конкурс дитячого малюнку