UP

Статті

Фільтр
  • Про терміни виплати заробітної плати

    Про терміни  виплати заробітної плати

    Південно-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці нагадує: заробітна плата виплачується пpацівникам регулярно у робочі днi y строки, встановлені колективним договором, aбо нормативним актом роботодавця, пoгодженим з виборним органом пeрвинної профспілкової організації, чи iншим уповноваженим нa представництво трудовим колективом oрганом (у разі відсутності тaких органів - представниками, обраними i упoвноваженими трудовим колективом), aле не рідше двох разів нa місяць через проміжок чaсу, що не перeвищує шiстнадцяти календарних днів, тa не пізніше семи днiв після закінчення періоду, зa який здiйснюється виплата.

    У разі,  якщо день виплати заробітної плати збiгається з вихідним, святковим aбо неробочим днем, заробітна плата виплачується нaпередодні.

    Розмір заробітної плати зa першу половину місяця визнaчається колективним договором aбо нормативним актом роботодавця, пoгодженим з виборним органом пeрвинної профспілкової організації, чи iншим уповноваженим нa представництво трудовим колективом oрганом (у разі відсутності тaких органів - представниками, oбраними i уповноваженими трудовим колективом), aле не менше оплати зa фактично відпрацьований час з рoзрахунку тарифної ставки (пoсадового окладу) працівника.

    Вимоги ст. 115 Кодексу законів про працю України та ст. 24 Закону «Про оплату праці» щодо строків виплати зарплати на період дії воєнного стану не зупинено.

    Тобто,  роботодавці зобов’язані виплачувати зарплату працівникам у строки, встановлені в колективному договорі або внутрішньому акті роботодавця.

    Водночас згідно зі ст. 115 КЗпП виплата зарплати має виплачуватися: не рідше 2 разів на місяць; через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів  - не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
    При виплаті зарплати двічі на місяць  це має відбуватися  з 1 по 15 число та з 16 по 30 (31) число. Таким чином, грaничні строки виплати зарплати - нe пізніше 22 числа за першу половину поточного місяця, не пізніше 7 чиcла наступного місяця  за другу половину.

    Відповідно до ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»,  заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

    Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо це відбувається внаслідок ведення бойових дій, або дії інших обставин непереборної сили.

    За інформаційним повідомленням сайту Південно-Західного міжрегіонального управління Держпраці


     

  • У Південно-Західному міжрегіональному управлінні Держпраці презентовано заходи, зорієнтовані на зниження рівня незадекларованої праці та виробничого травматизму на 2023 рік

    У Південно-Західному міжрегіональному управлінні Держпраці презентовано заходи, зорієнтовані на зниження рівня незадекларованої праці та виробничого травматизму на 2023 рік

    За дорученням Голови Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери учора, 13 лютого, у режимі відеоконференції міжрегіональними управліннями презентовано План заходів щодо реалізації положень Національного плану спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці та виробничого травматизму на 2023 рік.

    Участь в обговоренні організації роботи та пріоритетних завдань на 2023 рік і Національного плану спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці та попередження виробничого травматизму на 2023 рік від Південно-Західного міжрегіонального управлінні Держпраці взяли начальник Богдан Сагайдак, перший заступник начальника - Святослав Ороновський та заступники  Віктор Андрійчук, Руслан Дацюк та Максим Тиченко.  

    Також спільні зусилля цього року будуть консолідовані на проведення інформаційних кампаній щодо запобігання торгівлі людьми з метою трудової експлуатації, оформлення трудових відносин, створення безпечних і здорових умов праці та зменшенні кількості нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, зазначається на сайті Південно-Західного міжрегіонального управління Держпраці.


     

  • Персоналу закладу охорони здоров’я зазначено на вимогах законодавства з безпеки та гігієни праці

    Персоналу закладу охорони здоровя зазначено на вимогах законодавства з безпеки та гігієни праці  

    Низку роз’яснень  та консультацій на робочих місцях надали фахівці відділів з питань безпеки праці та з питань гігієни праці й атестації робочих місць Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області  відповідальним посадовим особам  комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №4» Чернівецької міської ради.  

    Інформаційну роботу провели головні державні інспектори  Управління Дмитро Паламарчук та Володимир Морозевич.

    Мовилося про належне забезпечення безпеки під час опалювального сезону та відповідну технічну експлуатацію теплогенеруючого обладнання.

    Так, Дмитро Паламарчук нагадав про вимоги, які сприятимуть безаварійному  проходженню опалювального сезону у медичному закладі.

     Зазначено на проведенні своєчасного технічного обслуговування обладнання й устаткування підвищеної небезпеки;  оснащенні  обладнання  справними засобами захисту та сигналізації;  дотриманні вимог нормативно-правових актів з питань промислової безпеки та охорони праці, відповідних інструкцій під час експлуатації обладнання технічним персоналом.

    Допуск працівників до роботи на обладнанні підвищеної небезпеки  має відбуватися лише у тому разі, якщо вони пройшли відповідне навчання та перевірку знань, підкреслив Дмитро Паламарчук при наданні консультаційної допомоги на робочих місцях.

    Додатково персонал поінформовано щодо належного забезпечення експлуатації транспортних засобів. Фахівець Держпраці  акцентував на вимогах техніки безпеки.

    У свою чергу, головний державний інспектор територіального органу Держпраці Володимир Морозевич проконсультував працівників щодо проходження медичних оглядів, наголосивши на обов’язковості їх проведення та надав додаткові роз’яснення з окремих питань гігієни праці.   

     


     

     

     

  • Вимоги чинного трудового законодавства зобов’язують роботодавців до належної оплати праці працівникам

    Вимоги чинного трудового законодавства зобов’язують роботодавців до належної оплати праці працівникам  

    Головний державний інспектор відділу з питань праці  Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області  Юрій Колодченко взяв участь у роботі комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати та  з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення  Вижницької районної військової адміністрації. Засідання відбулося днями.

    Під час зібрання члени комісій обговорили низку важливих питань,  зокрема, щодо взаємодії з окремими підприємствами, а саме ДП «Вашківецький спиртовий завод» та ЧОКП «Бальнеологічний санаторій «Брусниця». Детально обговорювалося питання заборгованості із заробітної платі у ТОВ "Стробіле енерджі".

    Члени комісій ухвалили відповідні рішення. Це було зроблено  з метою забезпечення соціального захисту прав та інтересів працівників у частині виплати їм заробітної плати.

    Забезпечити отримання винагороди за виконану працю є першочерговим завданням для будь-кого із суб’єктів господарювання. На цьому наголосив під час слухань представник територіального органу Держпраці.

    Юрій Колодченко поінформував присутніх про норми та вимоги чинного трудового законодавства щодо оплати праці та надав ґрунтовні роз’яснення щодо ситуацій із невиплатою заробітної плати, які склалися на окремих підприємствах району.   


     

     

  • До уваги роботодавців! Розширено програму компенсацій за працевлаштування окремих категорій безробітних

    До уваги роботодавців!  Розширено програму компенсацій за працевлаштування окремих категорій безробітних

    Уряд затвердив новий порядок надання компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій зареєстрованих безробітних. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні Кабінету Міністрів 10 лютого 2023 року.

    «Повномасштабна війна росії проти України зруйнувала багато підприємств і змусила мільйони українців переїхати до більш безпечних регіонів. Тому проблема безробіття стала однією з головних, яку має вирішувати Уряд. Сьогодні ми посилюємо ефективність інструментів для покращення ситуації на ринку праці за рахунок розширення програм виплат компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних, яким буває складно знайти роботу. Зокрема, це молодь, яка шукає перше робоче місце, ветерани, люди передпенсійного віку. Розраховуємо збільшити рівень зайнятості українців завдяки економічному стимулюванню роботодавців. На цю програму Уряд передбачив цього року 400 млн грн”, - зазначила Перший віце-прем’єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко.

    Згідно з рішенням Уряду передбачається надання роботодавцям таких компенсацій:

    1) компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску – за працевлаштування роботодавцем строком не менше ніж на 2 роки за направленням центру зайнятості зареєстрованих безробітних з числа осіб, які мають додаткові гарантії у працевлаштуванні та перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць.

    Зокрема, таких категорій населення:

    один з батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дитину (дітей) віком до шести років;

    виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;

    утримує без одного з подружжя особу з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) та/або особу з інвалідністю I групи (незалежно від причини інвалідності);

    діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;

    особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;

    особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років;

    особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;

    особи, стосовно яких згідно із Законом встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.

    Загальна тривалість виплати компенсації становитиме 12 місяців впродовж наступних двох років.

    2) 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати – за працевлаштування роботодавцем за направленням центру зайнятості строком не менше ніж на один рік осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років, а також осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць і належать до таких категорій:

    особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку;

    учасники бойових дій.

    Загальна тривалість виплати компенсації становитиме 6 місяців упродовж наступного року.

    3) 50% мінімальної заробітної плати за відповідну особу за місяць, за умови якщо роботодавець за направленням центру зайнятості працевлаштовує зареєстрованого безробітного із числа осіб:

    віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;

    віком до 35 років – на перше робоче місце;

    звільнених із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.

    Загальна тривалість виплати компенсації становить не більше 6 місяців за умови збереження гарантій зайнятості особи протягом періоду, що перевищує виплати у два рази.

    За інформаційними матеріалами Урядового порталу


     

     

  • Відбудеться цикл вебінарів «Компетенції з безпеки і здоров'я на роботі. Базовий курс»

    Відбудеться цикл вебінарів «Компетенції з безпеки і здоров'я на роботі. Базовий курс»

    Проект ЄС - МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні» запрошує долучитися до циклу технічних вебінарів «Компетенції з безпеки і здоров'я на роботі. Базовий курс».

    Що: 7 онлайн-вебінарів, що містять теоретичні основи, практичні завдання, типові приклади та запитання-відповіді.

    Коли: з 15 лютого до 29 березня. 

    Де: Зустріч у ZOOM, надається запис вебінарів.

    БЕЗПЛАТНО за умови попередньої реєстрації за посиланням: https://forms.gle/gHkp2QvNdhNQtkyPA

    Кому корисно:  інженерно-технічним працівникам підприємств України, топ-менеджерам компаній різних рівнів, фахівцям із БЗР, викладачам закладів вищої освіти, професійно-технічних училищ, фахівцям експертних центрів, науковцям, державним службовцям у сфері охорони праці.

    Здобудьте сучасні знання від міжнародних тренерів з 7 країн світу, необхідні для побудови ефективної системи управління безпекою і здоров'ям працівників на підприємстві.

    Учасники вебінарів зможуть отримати електронні сертифікати після успішного складання тесту.

    Вебінари проводять: редакція журналу «Охорона праці», Європейське співтовариство з охорони праці (ESOSH) за підтримки Проєкту МОП за фінансування ЄС «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».

    Дізнайтеся більше за посиланням: https://fb.me/e/3Ud2JhtkS


     

  • Працівникам Сторожинецького лісового коледжу надано технічну консультацію з питань безпечного використання теплогенеруючого обладнання

    Працівникам Сторожинецького лісового коледжу надано технічну консультацію з питань безпечного використання теплогенеруючого обладнання

    Задля уникнення виробничого травматизму та забезпечення проходження безаварійного опалювального сезону працівникам Сторожинецького лісового коледжу надано технічну консультацію на робочих місцях.

    Фахову консультацію надав головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Ігор Пантело.

    Мовилося про дотримання вимог безпеки під час експлуатації теплогенеруючого обладнання, зокрема, котлів, що працюють під тиском.

    Під час надання консультаційної допомоги на робочих місцях роз’яснено  основні вимоги Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, зокрема детально пропрацьовано порядок дій працівників котельні у  разі виникнення нештатних або аварійних ситуацій. Настання таких цілком вірогідне через часті аварійні відключення електроенергії.

    Персоналу надано практичні роз’яснення, як забезпечити безперебійну експлуатацію котельного обладнання у разі відключення електропостачання та якими мають бути їхні дії.

    Наголошено також на належному проходженні працівниками спеціального навчання з охорони праці та перевірці знань, на проведенні інструктажів з охорони праці відповідальними особами.

    Відзначено, що дотримання нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці забезпечить уникнення ризиків виробничого травматизму на робочих місцях.


     

     

     

  • З вихованцями Чернівецького індустріального коледжу обговорили права молоді на гідну та безпечну працю

    З вихованцями Чернівецького індустріального коледжу обговорили права молоді на гідну та безпечну працю

    Актуальні теми трудового законодавства та законодавства з безпеки праці обговорили на робочій зустрічі - лекції  учора, 7 лютого, фахівці Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області з вихованцями Чернівецького індустріального фахового коледжу.

    Участь у заході від територіального органу Держпраці взяла заступниця начальника відділу з питань праці  Валентина Панчишина та головний  державний інспектор відділу з питань безпеки праці Дмитро Паламарчук.

    Одна із тем, яка у ході спілкування обговорювалася учасниками зустрічі   особливо жваво -  як молодим працівникам відстояти свої соціальні та трудові права у разі їх порушення роботодавцем.

    Практичні поради юним слухачам надала Валентина Панчишина, наголосивши, найперше на недопустимості не задекларованої зайнятості.

    «Належним чином оформлені трудові відносини -  це стовідсоткова  запорука ваших трудових прав, - зазначила  Валентина Панчишина. - Державна служба з питань праці, Управління інспекційної діяльності  як її територіальний підрозділ, наполегливо рекомендують працівникам, особливо тим, хто лише починає свій трудовий шлях не піддаватися на сумнівні пропозиції окремих не надто доброчесних  роботодавців й не погоджуватися на незадекларовану зайнятість та отримання заробітної плати у так званих конвертах.  Раджу вам ретельно переглянути статті Кодексу законів про працю, які регламентують права працівників й повсякчас пам’ятати, що окрім трудових обов’язків ви ще маєте й трудові права».

    Посадовець також надала слухачам практичні поради щодо оформлення трудових правовідносин з потенційним роботодавцем, роз’яснила про відмінності між оформленням трудових договорів та цивільно-правових угод; наголосила на змінах у трудовому законодавстві на період дії воєнного стану.

    Як убезпечити себе від ризиків виробничого травмування на робочому місці  - про це та низку інших тем безпеки праці  учням навчального закладу розповів головний державний інспектор Дмитро Паламарчук.

     «Дбати про здоровя і життя працівників - у зоні відповідальності  не лише роботодавців, але й самих працівників. Це є законодавчою нормою статті 14 Закону України «Про охорону праці», яка зобов’язує працівників дбати  про особисту безпеку, а також про безпеку та здоров’я оточуючих у процесі виконання будь яких робіт, - зазначив при спілкуванні з учнями фахівець Управління. - Статистика виробничого травматизму засвідчує той факт, що рівень травмування на робочому місці серед молоді значно вищий, ніж серед досвідчених працівників».

    Зустріч з вихованцями коледжу відбувалася в інтерактивному форматі, тому представники Держпраці надали ґрунтовні відповіді на запитання, озвучені під час спілкування.


     

  • Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

    Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

    Південно-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці інформує!

    Відповідно до статті 8 Закону України № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі 6 700 гривень.

    Згідно зі статтею 1 Закону України “Про оплату праці” (далі – ЗУ № 108) заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

    Відповідно до статті 3-1 ЗУ № 108 розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

    Отже, якщо працівником виконана місячна норма праці, йому мають нарахувати заробітну плату не нижче розміру мінімальної заробітної плати.

    При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

    Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

    Також, до мінімальних державних гарантій в оплаті праці належить норми і гарантії в оплаті праці, які передбачені частиною 1 статті 12 ЗУ № 108, а саме:

    норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо);

    гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов’язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров’я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв’язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо);

    гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо.

    Водночас, слід зазначити, що нарахування та виплата індексації заробітної плати, яка також є державною мінімальною гарантією в оплаті праці, відповідно до Закону України № 2710-IX «Про Державний бюджет на 2023 рік» з 1 січня 2023 року не проводиться.


     

     

  • На підприємстві хлібопекарської галузі надано розширену технічну консультацію на робочих місцях

    На підприємстві хлібопекарської галузі надано розширену технічну консультацію на робочих місцях

    Про якість та вчасність проведення інструктажів на робочих місцях  з підвищеною небезпекою; про безпечну організацію виробничого процесу при залученні підрядних організацій, про окремі питання електробезпеки на підприємстві в умовах частих аварійних відключень електроенергії та низку інших   важливих тем обговорено під час надання розширеної технічної консультації на приватному підприємстві хлібопекарської галузі у Чернівцях.

    Відповідну консультаційну допомогу суб’єкту господарювання, який спеціалізується ще й на виготовленні кондитерської продукції,  надала головна державна інспекторка відділу з питань безпеки праці  Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області  Регіна Задоровська.

    Фахівчиня територіального органу Держпраці зазначила на практичних роз’ясненнях задля уникнення на виробництві ризиків травматизму.  Також детально роз’яснено окремі норми Правил безпеки для виробництва хліба, хлібобулочних та макаронних виробів.

    Окремо детально обговорено налагодження безпечного виробничого процесу в умовах аварійних відключень електроенергії та при використанні  альтернативного електрогенеруючого обладнання. Оскільки,  таке устаткування належить до розряду підвищеної небезпеки, то його використання вимагає додаткових навиків, підкреслила у спілкування з персоналом підприємства інспекторка Держпраці.

    У ході консультації ґрунтовно зазначено на технічних умовах та параметрах експлуатації електрогенераторів, потребі забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, навченості персоналу тощо.      

    Рекомендації щодо забезпечення безпеки  на виробництві -  за посиланням: https://pratsia.in.ua


     

  • Через сервіс «інтерактивний інспектор» у 2023 році вже надано понад 2 400 консультацій

    Через сервіс «інтерактивний інспектор» у 2023 році вже надано понад 2 400 консультацій

    Оперативність в отриманні необхідної консультаційної допомоги заявникам залишається основною  метою діяльності сервісу Державної служби з питань праці «інтерактивний інспектор».

    Фахівці Управління інспекційної діяльності  у Чернівецькій області продовжують забезпечувати надання консультацій  та роз’яснень у рамках роботи сервісу.

    У січні нинішнього, 2023, року працівники профільних відділів територіального органу Держпраці надали заявникам  2 484 консультації.

    Із них:  1 343 - з питань дотримання законодавства про працю; 1 077 - з питань безпеки та гігієни праці; 64 - з питань ринкового нагляду та надання адміністративних послуг.

    Нагадаємо громадянам, як скористатися послугою Держпраці й  швидко отримати необхідну консультацію.

    Отримати консультаційну та інформаційну допомогу  можна у  дистанційному режимі у найдоступніший для заявника спосіб комунікації, а саме :

    за номером телефону : 099 526 11 34;

    через  електронну пошту:  interactuvnuj_pzu@ukr.net ;

    заповнивши спеціальну  форму для отримання роз’яснень https://cutt.ly/i2Dw5Zv

    Відповіді також можна отримати через Viber, WhatsApp, Telegram,  спрямуваши своє запитання на сервіси через вказаний номер телефону.

    Важливо! Звернення на сервіс не є електронним зверненням та не підлягає розгляду згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян».


     

     

  • Кампанія «Виходь на світло»: інформаційні відвідування роботодавців Буковини тривають

    Кампанія «Виходь на світло»: інформаційні відвідування роботодавців Буковини тривають

    295 інформаційних відвідувань місцевих роботодавців здійснили інспектори відділу праці Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області  Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці  у січні  2023 року.

    Заходи проведено у рамках інформаційної кампанії  з подолання нелегальної  зайнятості  - «Виходь на світло».

    За результатами інформаційних відвідувань фахівців Управління  суб’єкти господарювання Буковини уклали трудові відносини з початку року з понад 1 100 найманими працівниками.  

    Днями низку інформаційних візитів провів головний державний інспектор праці Іван Дамаскін на Глибоччині.

    Так, посадовець Управління відвідав суб’єктів господарювання, котрі здійснюють господарську діяльність у галузі роздрібної торгівлі будівельними матеріалами, технічного обслуговування автомобілів, підприємство (кооператив) переробної промисловості.

    Аналогічні заходи з питань  трудового законодавства провела на Кіцманщині інспекторка праці Валентина  Моргоч.

    Фахівчиня Держпраці провела інформаційно - роз’яснювальну  роботу серед роботодавців сфери громадського харчування.

    Одне із основних застережень, висловлених у спілкуванні з представниками бізнесу,  - щодо легального працевлаштування найманих працівників.

    Принагідно інспектори праці надали підприємцям роз’яснення окремих норм трудового законодавства, які  їх цікавили та рекомендували активніше використовувати консультаційні сервіси Держпраці, зокрема,  -  інформаційний портал  https://pratsia.in.ua


     

     

  • Спрощена процедура розслідування нещасних випадків на виробництві створює умови для своєчасного та належного соціального захисту потерпілих

    Спрощена процедура  розслідування нещасних випадків на виробництві створює умови для своєчасного та належного соціального захисту потерпілих

    Війна та її наслідки торкнулися всіх сфер суспільного життя нашої країни. Не стала винятком і трудова сфера.

    Так, з початку збройної агресії російської федерації 560 працівників постраждали внаслідок поранень, отриманих під час виконання трудових обов’язків, з них – 214 загинули. Це сталося в результаті бомбардувань, ракетних та артилерійських обстрілів, мінувань територій та приміщень, захоплення в полон, інших протиправних дій країни-агресора.

    Чинний порядок розслідування не давав змогу оперативно утворювати комісії і проводити розслідування нещасних випадків, що сталися за вказаних обставин.

    Тому, для забезпечення своєчасного та якісного проведення розслідування нещасних випадків, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, були розроблені відповідні зміни.

    Зміни спрямовані на спрощення, врегулювання та удосконалення процедури розслідування  нещасних випадків на період дії в Україні режиму воєнного (надзвичайного) стану.

    Спрощений механізм розслідування нещасних випадків на виробництві дасть можливість швидко проводити розслідування та створить умови для своєчасного та належного соціального захисту потерпілих, зазначають у Державній службі з питань праці.


     

  • Колективу Новоселицької лікарні надано ґрунтовне роз’яснення щодо окремих питань забезпечення трудових прав

    Колективу Новоселицької лікарні надано ґрунтовне роз’яснення  щодо окремих питань забезпечення трудових прав

    Заступниця начальника відділу з питань праці  Валентина Панчишина та головний державний інспектор відділу  Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Юрій Пуріч взяли участь у колективних зборах працівників комунального некомерційного підприємства «Новоселицька лікарня» Новоселицької міської ради.

    Приводом до спілкування з працівниками медичної установи стало звернення щодо можливого, як вважали його адресанти,  порушення їхніх трудових прав, зокрема, у частині оплати праці.

    Фахівці територіального органу Держпраці, спілкуючись на колективних зборах із персоналом медичного закладу, зазначили на основних засадах чинного трудового законодавства, які регламентують дотримання законних трудових прав працівників. Зокрема,  акцентовано увагу присутніх на правах та обов’язках роботодавців і працівників у сфері оплати праці та наголошено  на виконанні  статті  97 та статті  115 Кодексу законів про працю України, які регламентують норми оплати праці та строки виплати заробітної плати. Зазначено на тому, що питання оплати праці працівників у нинішніх умовах  також регулюються Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». 

    «Так, статтею 10 Закону встановлено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати», - підкреслила у виступі перед присутніми Валентина Панчишина. 

    Окрім оплати праці, обговорено також зміну істотних умов праці, а саме режиму робочого часу, переведення працівників на неповний робочий день тощо .

    Детальне роз’яснення з цих питань, а також щодо питань роботи за сумісництвом, стимулювання оплати праці (преміювання та встановлення надбавок) надав головний державний інспектор Управління Юрій Пуріч.

    Водночас у  ході ділового спілкування з медперсоналом  фахівці Держпраці наголосили на обов’язковому дотримання  відповідальними особами вимог  Постанови Кабінету Міністрів України - «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я», якою  визначено розміри заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров’я. Так, відповідно до Постанови,  розмір заробітної плати лікарям повинен становити  не менше 20 000 гривень, молодшому медичному персоналу  та персоналу з початковим рівнем вищої медичної освіти не менше 13 500 гривень.

    У випадках, якщо  працівнику встановлено неповний робочий день/тиждень, або працівник не в повному обсязі виконує затверджену норму тривалості робочого часу, оплата праці здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу.

    Фахівці Управління також відповіли на інші запитання учасників зборів та надали дані інформаційних ресурсів Держпраці для отримання актуальних роз’яснень з питань трудового законодавства, законодавства з безпеки та гігієни праці.


     

     

     

     

  • У медичному закладі надано консультаційну допомогу, як забезпечити надійну експлуатацію електрогосподарства під час аварійних відключень

    У медичному закладі надано консультаційну допомогу, як забезпечити надійну експлуатацію електрогосподарства під час аварійних відключень  

    Консультаційну допомогу з питань належного функціонування електрогосподарства  під час постійних аварійних відключень електроенергії надано днями в ОКНП «Обласна психіатрична лікарня»  головним державним інспектором  відділу з питань безпеки праці Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Дмитром Паламарчуком. Посадовець відвідав заклад охорони здоровя у рамках інформаційного візиту.

    Спілкуючись із відповідальними посадовими особами медичної установи, інспектор звернув увагу на необхідність суворого дотримання низки нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці, що , власне, забезпечить безпеку пацієнтів та безпеку на робочих місцях персоналу.  

    Детально обговорено технічні умови використання альтернативних джерел подачі електроенергії, зокрема, експлуатацію потужних генераторів, якими забезпечено лікувальний заклад.

    Наголошено, що доступ до обладнання підвищеної небезпеки може мати лише навчений персонал, який до того ж пройшов відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці.

    Принагідно фахівець Управління порекомендував відповідальним особам лікарні розробити  алгоритм дій  працівників при виникненні нештатних ситуацій, а за можливості прописати ці дії у розділі «Вимоги  безпеки в аварійних ситуаціях» в інструкціях з охорони праці за видами робіт.

    Дмитро Паламарчук також зазначив на доцільності проведення тематичного тренінгу для технічного персоналу з відпрацювання дій та навичок.


     

  • Удосконалено програму виплати компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб

    Удосконалено програму виплати компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб

    Удосконалено програму виплати компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Відповідне рішення було прийняте на засіданні Кабінету Міністрів України 24 січня 2022 року.

    Згідно з внесеними змінами роботодавець отримує:

    1) компенсацію витрат на оплату праці (але не вище двох розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом) за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа ВПО на умовах строкових трудових договорів тривалістю не більше шести календарних місяців, за умови збереження гарантій зайнятості такої особи протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у два рази;

    2) компенсацію витрат роботодавця на перепідготовку та підвищення кваліфікації осіб з числа безробітних ВПО, яких працевлаштовано строком не менше ніж на 12 календарних місяців. Розмір компенсації визначається Кабінетом Міністрів України в межах вартості навчання з перепідготовки та підвищення кваліфікації.

    Також встановлюється, що у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості у разі звільнення працівника за власним бажанням, за угодою сторін, або за  ініціативи роботодавця, сума виплачених коштів повертається у повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття або Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю залежно від джерела фінансування компенсації.

    Єдине виключення з цього – коли на його робоче місце роботодавцем працевлаштовано іншого зареєстрованого безробітного за направленням територіального центру зайнятості до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості.

    У разі якщо на місце звільненого працівника працевлаштовано зареєстрованого безробітного з числа внутрішньо переміщених осіб, виплата компенсації продовжується до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості.

    За інформаційними матеріалами Міністерства економіки України


     

  • Про спрощений режим регулювання трудових відносин

    Про спрощений режим регулювання трудових відносин

    Південно-Західне міжрегіональне управління Держпраці роз’яснює:

    особливості застосування спрощеного режиму регулювання трудових відносин визначені статтею 49-5 Кодексу законів про працю України.

    Спрощений режим регулювання трудових відносин застосовується до трудових відносин, що виникають:

    між працівником та роботодавцем, який є суб’єктом малого або середнього підприємництва відповідно до закону з середньою кількістю працівників за звітний період (календарний рік) не більше 250 осіб;

    або між роботодавцем та працівником, розмір заробітної плати якого за місяць становить понад вісім розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

    Спрощений режим може на добровільних засадах застосовуватися у відносинах між працівниками та роботодавцями, які мають право на його використання.

    Спрощений режим може застосовуватися у відносинах між працівниками та роботодавцями виключно на добровільних засадах. Такий режим передбачає можливість встановлення індивідуальних умов праці працівника безпосередньо у трудовому договорі.

    Вимоги щодо ведення документації з кадрових питань, прийняття локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчої документації, в тому числі щодо режиму робочого часу та часу відпочинку, відпусток, а також інших документів з питань, що врегульовані трудовим договором, не поширюються на роботодавців, які застосовують спрощений режим.

    Обов’язок щодо ведення обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, подання звітності стосовно персоналу до державних органів покладається на роботодавця.

    В умовах спрощеного режиму та за умови, що це не суперечить іншим положенням КЗпП України, сторони трудового договору можуть з урахуванням положень глави III КЗпП України на власний розсуд за взаємною згодою врегулювати свої відносини в частині виникнення і припинення трудових відносин, системи оплати праці, норм праці, розміру заробітної плати з урахуванням встановленої законом мінімальної заробітної плати, надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, норм робочого часу та відпочинку з додержанням нормальної тривалості робочого часу на тиждень, тривалості щотижневого безперервного відпочинку та інших прав і гарантій, визначених Кодексом законів про працю України.

    Положення глави III КЗпП України не поширюються на трудові відносини, що виникають між працівниками та роботодавцями, які є юридичними особами публічного права.

    Трудові відносини між працівниками та роботодавцями в умовах спрощеного режиму, які не врегульовані положеннями глави III КЗпП України та/або умовами трудового договору, регулюються відповідними положеннями Кодексу законів про працю України.


     

  • Пропрацьовано питання взаємодії з обласними профспілками

    Пропрацьовано питання взаємодії з обласними профспілками 

    Заступник начальника Південно-Західного міжрегіонального управління Держпраці Руслан Дацюк, в.о. начальника Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Марія Шевченко, заступниця начальника,  керівниця відділу з питань праці Ліна Корева провели робочу зустріч - нараду з очільником Чернівецької обласної ради профспілок Володимиром Барабахом.

    Участь у нараді також взяв  правовий інспектор праці обласної ради профспілок Олег Стецевич.

    У форматі круглого столу обговорено взаємодію територіального органу Держпраці з профспілками Буковини щодо дотримання трудових прав працівників трудових колективів в умовах воєнного стану : поточну ситуацію, виклики, загрози, шляхи вирішення.

    Учасники зібрання  також долучилися до спільної наради керівництва Держпраці з очільниками Федерації профспілок України, яка відбувалася у режимі відео конференції. Учасниками спільної наради стали  представники територіальних управлінь Служби та профспілкових органів з усіх регіонів країни, де це дозволяла безпекова ситуація.

    У процесі ділового спілкування  на спільному заході обговорено ситуацію з реалізацією Держпраці функцій державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю в умовах воєнного стану, а також шляхи та організаційні форми подальшого розвитку взаємодії Держпраці та ФПУ на центральному і територіальному рівнях.

    За результатами спільної наради ухвалено рішення щодо поновлення угод про співпрацю на регіональному рівні між створеними міжрегіональними управліннями Держпраці і ФПУ у сфері запобігання порушенням законодавства про працю та про безпеку праці.

    На цьому будуть сконцентровані й подальші зусилля територіального органу Держпраці та профспілок Буковини.  

    У ході обговорення заходів подальшої взаємодії також зазначалося на тому, що упродовж тривалого часу між Управлінням та профспілками вже напрацьовано добрі ділові контакти, які дозволили забезпечити якісні результати багатьох інформаційних кампаній Держпраці. Зокрема, кампанії, націленої на мінімізацію нелегальної зайнятості у регіоні, - «Виходь на світло» та кампанії "Україна працює".  


     

     

           

  • Реалізацію програм психосоціальної підтримки на робочому місці у воєнний і післявоєнний час обговорено під час тренінгу

    Реалізацію  програм психосоціальної підтримки на робочому місці у воєнний і післявоєнний час обговорено під час тренінгу

    Навчена команда з першої психологічної допомоги на підприємстві підвищує стійкість працівників та створює атмосферу психосоціальної підтримки.

    Про це та багато інших споріднених тем говорили учасники офлайн-тренінгу, організованого командою проекту ЄС – МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», що відбувся днями на території Буковини.

    Серед учасників  заходу  були представники апарату  Державної служби з питань праці та її територіальних управлінь, Федерації профспілок України, окремих закладів освіти та компаній.

    До участі у тренінгу долучилася й представниця Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області - керівниця відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Марія Шевченко.   

    Під час форуму обговорено методи психологічного відновлення та психологічної допомоги у воєнний та післявоєнний стан,  практичні рекомендації, як забезпечити цю допомогу та хто, власне, може і має це робити. Детально пропрацьовано тему психосоціальної підтримки на робочому місці.

    Здобуті знання і навички, розповідають учасники тренінгу,  дадуть змогу розпізнати ознаки стресу та проблем з психічним здоров'ям, надати першу допомогу та переправити для отримання професійної психологічної допомоги. Набутими під час тренінгу знаннями вони також  зможуть поділитися з іншими.

    Тренінг проводився у межах пілотування розроблення й запровадження програм психосоціальної підтримки на робочому місці у воєнний і післявоєнний час -  «З турботою про себе та кожного».


     

     

  • Держпраці та профспілки: партнери зі спільними цілями

    Держпраці та профспілки: партнери зі спільними цілями

    Голова Держпраці Ігор Дегнера взяв участь у спільній нараді керівництва Федерації профспілок України з посадовцями Держпраці у форматі круглого столу на тему: «Взаємодія Державної служби України з питань праці з Федерацією профспілок України за дотриманням трудових прав людини в умовах воєнного стану в Україні: поточна ситуація, виклики та загрози, шляхи вирішення». Про це повідомляється на сайті Держпраці.

    Під час зустрічі обговорено ситуацію з реалізацією Держпраці функцій державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю в умовах воєнного стану, а також шляхи та організаційні форми подальшого розвитку взаємодії Держпраці та ФПУ на центральному й територіальному рівнях.

    Також у ході спілкування розглянуто ситуації, які виникають у трудових відносинах під час війни та намічено практичні кроки в об’єднанні зусиль інспекторів праці і представників профспілок з метою досягнення балансу інтересів працівників та роботодавців в надскладних умовах війни.

    За результатами наради ухвалено спільне рішення щодо поновлення угод про співпрацю на регіональному рівні між створеними міжрегіональними управліннями Держпраці і ФПУ у сфері запобігання порушенням законодавства про працю та про безпеку праці.


     

Інформкампанія

Конкурс дитячого малюнку